انتشار:  سه‌شنبه 19 تیر  ::  19:37

مهمترین تحولات روز سه شنبه 19/4/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز سه شنبه 19 تیر 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • هشدار انجمن حقوق بشر ترکیه به PKK: به تواقفنامه ژنو پایبند باشید

انجمن حقوق بشر ترکیه (İHD) و سازمان حقوق بشر ترکیه (TİHV) در بیانیه ای مشترک ضمن درخواست از PKK و یگان های مدافع خلق HPG برای رعایت به توافقنامه ژنو و عدم نقض اصول اساسی حقوق بشری که در این توافقنامه مورد محافظت قرار گرفته است عنوان کرده اند: چند هفته است که در منطقه کردنشین ترکیه با نقض شدید حقوق بشر شهروندان عادی روبه رو هستیم. در بیانیه های منتشر شده برخی افراد به بهانه های مختلفی دستگیر شده و سپس به قتل می رسند که این قتل ها را نیز PKK/HPG بر عهده می گیرد.

  • رئیس جمهور ترکیه ژنرال یاشار گولر را به ریاست ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه منصوب کرد

در پی اعلام کابینه جدید دولت ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور و انتصاب ژنرال حلوصی آکار رئیس ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه به عنوان وزیر دفاع، اردوغان بلافاصله  ژنرال یاشار گولر، فرمانده نیروهای زمینی ارتش ترکیه و از نظامیان مورد اعتماد خود را به جای وی به سمت ریاست ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه منصوب کرد.

  • تعداد کرسی های حزب عدالت و توسعه به 291 کرسی کاهش پیدا کرد

در پی حضور 4 نماینده پارلمان ترکیه در بین وزیران معرفی شده از سوی رجب طیب اردوغان این 4 نماینده ملت با استعفا از مقام خود تعداد کرسی های آک پارتی را از 295 کرسی به 291 کرسی کاهش دادند.

  • چهره های سرشناسی که در حکومت جدید ترکیه جایی ندارند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حالی کابینه جدید خود را معرفی کرده است که به غیر از چند نفر محدود بسیاری از وزراء افراد ناشناخته به حساب می آیند و اردوغان در سیستم جدید با افراد جدیدی کابینه خود را تشکیل داده است.

  • رئیس مشترک HDP:در روز کشته شدن 24 شهروند ترکیه کاخ ریاست جمهوری در پی برگزاري مراسمي پر زرق و برق بود

رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با انتقاد از برگزاری جشن آغاز دوران سيستم ریاست جمهوری ترکیه در روز کشته شدن 24 شهروند ترکیه در واژگونی قطار تکیرداغ – استانبول عنوان کرده است: در روز کشته شدن 24 شهروند ترکیه کاخ ریاست جمهوری در پی برگزاري مراسمي پر زرق و برق بود.

  • مراسم یادبود سوگند وزراء کابینه جدید ترکیه؛ خروج نمایندگان CHP هنگام یادبود سوگند سلیمان سویلو

وزرا کابینه جدید دولت ترکیه که دیشب توسط رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه معرفی شدند امروز در حالی با حضور در مجلس ترکیه سوگند یاد کردند که این مراسم هنگام یادبود سوگند سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه با بایکوت نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق روبه رو شد و این نمایندگان هنگام یادبود سوگند سویلو صحن علنی پارلمان را ترک کردند.

  • معاون حزب جمهوری خواه خلق: کابینه ترکیه تازه نیست بلکه قبیله جدید اردوغان است

ولی آق بابا، معاون حزب جمهوری خواه خلق در اظهاراتی با انتقاد شدید اللحن از کابینه جدید دولت ترکیه عنوان کرد: کابینه ای که اردوغان معرفی کرده است کابینه جدیدی نیست بلکه قبیله جدیدی است. قبیله اردوغان.

  • دستگیری اعضای حزب دموکراتیک خلق ها در ازمیر

نیروهای مبارزه با پلیس ترکیه در عملیاتی به تشکیلات حزب دموکراتیک خلق ها در استان ازمیر بسیاری از اعضای این حزب کردی را در استان ازمیر دستگیر و بازداشت کرده اند.

 

کد خبرنگار: 30102