سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 19 تیر 1397  ::  23:50   

روزنامه پایونیر هند:

کرکوک و نفت سرچشمه اختلاف میان کُردها و بغداد

سرویس جهان- به نوشته روزنامه پایونیر هند، کنترل بر کرکوک و میادین نفت آن مهم ترین اختلاف میان کردها و دولت مرکزی عراق است و تا زمانی که این دو به تواق نرسند نمی توانند از نفت آن بهره ببرند.

به گزارش کردپرس، روزنامه پایونیر هند در تحلیلی به مناقشات اصلی میان کردهای عراق و دولت مرکزی این کشور پرداخته و به نظر نویسنده آن، تسلط بر کرکوک و نفت مناطق کردنشین مهم ترین منبع اختلافات میان کردها و دولت مرکزی عراق است که سابقه آن به دوران پیش از تشکیل اقلیم کردستان عراق باز می گردد.

پایونیر اهمیت کرکوک را برای کردها بسیار بالا ارزیابی می کند تا آنجا که کردها هویت کیان مستقل را بدون داشتن کرکوک بی معنا می دانند به همین دلیل همواره تلاش کرده اند تا این استان غنی از نفت را در کنترل خود داشته باشند.

از طرفی، دولت مرکزی عراق نیز بر تسلط بر کرکوک به دلیل وجود اعراب و ترکمانها و نیز نفت فراوان تاکید می کند و این مسئله به یکی از سرچشمه های اختلاف میان کردها و دولت مرکزی عراق تبدیل شده است.

این روزنامه با اشاره به این که 40 درصد نفت عراق در کرکوک ذخیره شده است، این استان را شاهرگ حیاتی برای کردها توصیف کرده است که بدون آن کردها نمی توانند از نظر اقتصادی نیازهای خود را تامین نمایند.

از طرفی به این مسئله اشاره شده دولت عراق نیز بدون توافق با کردها نمی تواند به طور موثر از نفت کرکوک بهره برداری کند.

نویسنده مقاله به رهبران کرد عراق توصیه کرده است مذاکره با بغداد بر سر سهم بودجه اقلیم کردستان و نیز تعیین مسیری مطمئن برای تقسیم منابع طبیعی عراق را سر لوحه اقدامات خود قرار دهند زیرا بدون توافق نه دولت عراق و نه دولت اقلیم کردستان نمی توانند از مواهب کرکوک به طور شایسته استفاده ببرند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#کرکوک
#اقلیم کردستان
#کردها
#نفت
#بغداد