انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  08:34   

جلال میرزایی گفت؛

حق ایلامی‌ها داشتن هوای سالم و به دور از ریزگردهاست

سرویس ایلام – نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی از سفر جهانگیری به بغداد برای هماهنگی 2 کشور جهت کنترل ریزگردها گفت و عنوان کرد: حق ایلامی‌ها داشتن هوای سالم و به دور از ریزگردهاست.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، به نقل از خانه ملت، دکتر جلال میرزایی با بیان این که منشأ گردوغبار در استان ایلام ، دهلران وعراق است، گفت: رفع معضل گردوغبار در استان ایلام نیازمند اراده ملی است.

وی درباره وضعیت گردوغبار در استان ایلام عنوان کرد: در شرایط کنونی اقدامات خوبی صورت گرفته و استانداران استان‌های همجوار با کشور عراق، تلاش‌هایی برای رفع معضل گردوغبار از جمله نهال کاری را در دستور کار قرار داده‌اند اما این اقدامات با توجه به میزان و حجم گردوغبار کفایت نمی‌کند.

وی تصریح کرد: عراق با حضور داعش ناامنی را تجربه کرده که موجب شده است این کشور تمرکزی بر روی مشکلات زیست محیطی نداشته باشد و این در حالی است که هم اکنون شرایط عراق از نظر امنیتی آرام شده است، عراقی‌ها تمایل دارند با همکاری جمهوری اسلامی ایران درباره جلوگیری و کنترل گردوغبار اقدامات اساسی  را مدنظر قرار بدهند.

میرزایی با بیان  این که رفع معضل گردوغبار در استان ایلام نیازمند اراده ملی است تصریح کرد: اراده ملی در ارتباط با رفع گردوغبار در استان خوزستان شکل گرفته است بنابراین انتظار داریم نگاه به موضوع گردوغبار ایلام با نگاه منطقی شکل بگیرد تا ما شاهد کاهش پدیده ریزگردها در این استان و کل کشور باشیم.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حق مردم ساکن در ایلام و غرب کشور داشتن فضای پاک و سالم به دور از ریزگردها است.

وی افزود:  اقدامات وزارتخانه‌های نیرو، کشاورزی و سازمان محیط زیست برای جلوگیری از شیوع ریزگردها می‌بایست سرعت بگیرد و این در حالی است که ایجاد تنوع پوشش گیاهی برای مبارزه با گردوغبار الزامی است. 

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآورشد: مبارزه با پدیده گردوغبار با ایجاد پوشش گیاهی ونهال راهکاری بلند مدت است اما برای زودون  گردوغبار از استان ایلام می‌بایست راهکارهای میان مدت، کوتاه مدت و بلند مدت در دستور کار قرار بگیرد.

میرزایی اعلام کرد: در سر سفری که معاون اول رییس جمهور جهانگیری به عراق داشته اند در این ارتباط بحثهای صورت گرفته  است.