سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  09:17   

اتحادیه‌ میهنی: آراء ما در سلیمانیه‌ بدون تغییر باقی مانده‌ است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از مقامات اتحادیه‌ میهنی کردستان، از عدم تغییر آراء این حزب در بازشماری آراء انتخابات پارلمانی عراق خبر داد.
 

به‌ گزارش کردپرس به‌ نقل از رسانه‌ های اتحادیه‌ میهنی کردستان، بریار رشید مسئول نهاد انتخاباتی اتحادیه‌ میهنی کردستان، احزاب و لیست های بازنده‌ در انتخابات پارلمانی 12 می 2018 عراق در اقلیم کردستان را متهم به‌ تحریف افکار عمومی و تلاش برای دستکاری آراء اتحادیه‌ میهنی کرد.

بازشماری دستی آراء انتخابات دوره چهارم مجلس عراق در استان سلیمانیه طی دو روز انجام شد و شامگاه سه شنبه 19 تیر/10 جولای، پایان این فرآیند اعلام شد.

احزاب اتحاد اسلامی (یکگرتو)، جنبش تغییر (گوران)، جماعت اسلامی (کومل)، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، جنبش اسلامی کردستان (بزوتنه وه) و حزب کمونیست کردستان (شیوعی) با صدور اطلاعیه ای مشترک اعتراض خود به روند بازشماری آراء در سلیمانیه را اعلام و با آن مخالفت کردند.

این شش حزب ناراضی اقلیم کردستان به‌ نتایج انتخابات، روند بازشماری دستی را بایکوت کردند و دلیل این امر را عدم بازشماری دستی کل صندوق ها و اعمال محدودیت هایی در حضور ناظران این احزاب پای صندوق ها اعلام کردند.

هادی علی رئیس شورای سیاسی اتحاد اسلامی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردپرس، در این باره‌ گفت: علیرغم تصویب قانون بازشماری دستی تمامی آراء و تأیید این قانون از سوی دادگاه فدرال عراق، اما شورای کمیسیاران متشکل از قضات تعیین شده، پایبند اجرا کردن این قانون نبودند و تصمیم به بازشماری شمار معدودی از صندوق های آراء گرفتند.

به گفته وی، علیرغم ثبت شکایت احزاب از انجام تخلف در 452 صندوق اخذ رأی، اما فقط آراء 188 صندوق بازشماری می شوند.

پس از پایان بازشماری آرا در استان سلیمانیه‌ مسئول نهاد انتخاباتی اتحادیه‌ میهنی کردستان، تاکید کرد که‌ آراء این حزب بدون تغییر باقی مانده‌ اند و احزاب بازنده‌ به‌ دنبال تحریف افکار عمومی هستند.

بریار رشید افزود: تلاش هایی برای دستکاری آراء انتخاباتی اتحادیه‌ میهنی و کاهش این آراء صورت گرفته‌ است و به‌ دلیل تلاش برای این امر، اتحادیه‌ میهنی شکایت رسمی خود را به‌ نهادهای ذی ربط تقدیم کرده‌ است.

شایان ذکر است که‌ چندین قاضی از سوی کمیسیون انتخابات و شورای عالی قضایی عراق برای نظارت بر روند بازشماری آرا در استان سلیمانیه‌ تعیین شده‌ بودند.

ناظران، عرب نیز از سوی دولت مرکزی عراق اعزام شده‌ بودند.

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی عراق در استان سلیمانیه از 18 کرسی این استان، اتحادیه میهنی (یکیتی) موفق به کسب 8 کرسی شد.

جنبش تغییر 4 کرسی، نسل نو 2 کرسی، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، اتحاد اسلامی، جماعت اسلامی و حزب دمکرات کردستان نیز هر کدام 1 کرسی استان سلیمانیه در مجلس نمایندگان عراق را کسب کردند.

احزاب شکست خورده، ضمن متهم کردن اتحادیه میهنی کردستان به انجام دادن تقلب گسترده در انتخابات در سلیمانیه و اقلیم کردستان، نتایج اولیه انتخابات پارلمانی را نپذیرفتند و شکایات خود را در کمیسیون عالی و نهادهای قضایی به ثبت رساندند.

بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان عراق و تأیید دادگاه فدرال این کشور، سه شنبه  12تیر 1397 استارت بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی 12 می 2018 عراق  در کرکوک زده شد و پس از آن در استان سلیمانیه انجام شد و این روند در استان های سنی نشین و در نهایت استان های شیعه نشین ادامه‌ خواهد یافت.