سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  10:29   

نگرانی ترکیه از توافق احتمالی آمریکا و روسیه بر سر خودمختاری کردها در سوریه

سرویس جهان- المانیتور نوشت: مقامات ترکیه از گزارش نشریات آمریکایی درباره احتمال توافق آمریکا و روسیه بر سر ایجاد یک منطقه خودمختار کردی در شمال سوریه نگران هستند.

به گزارش کردپرس، سات تحلیلی-خبری المانیتور در مقاله ای با اشاره به این که منبج در شمال سوریه می تواند بر روابط میان ترکیه و آمریکا تاثیر عمیقی بگذارد، نوشت: اکنون مقامات ترکیه نگرانی دیگری دارند و آن احتمال توافق میان مسکو و واشنگتن در دیدار 16 جولای میان روسای جمهور دو کشور بر سر افزایش حضور دولت مرکزی سوریه در شمال این کشور و موافقت بر سر ایجاد یک منطقه خودمختار برای کردها است.

المانیتور نوشت: مقامات ترکیه با توجه به این که نه مسکو و نه واشنگتن با اعطای خودمختاری محدود به کردها مشکلی ندارند، این مسئله را دردسری جدید برای خود عنوان می کنند.

این سایت همچنین از نعیم بابوراوغلو، ژنرال بازنشسته ترکیه نقل کرده است که دیدار پوتین-ترامپ می تواند نتایج خصمانه ای برای ترکیه داشته باشد به این معنی که دولت سوریه بر بخش غربی رود فرات کنترل بیشتری داشته باشد و یک منطقه خودمختار کردی برای کردها در غرب فرات که نیروهای کرد سوریه یا ypg هدایت آن را به عهده خواهند داشت، ایجاد شود.

نگرانی ترکیه از ناموفق ماندن توافق آمریکا و ترکیه بر سر خروج نیروهای کرد سوریه از منبج، که به گفته المانیتور تعداد این نیروها بین 5000 تا 7000 نفر بوده و علیرغم اصرار ترکیه هنوز این منطقه را ترک نکرده اند، افزایش یافته است. رسانه های ترکیه اخیرا از افزایش ارسال تسلیحات آمریکایی برای نیروهای کرد سوریه خبر داده اند.

سناتور لیندسی گراهام، از حزب جمهوریخواه حاکم در آمریکا نیز هفته گذشته نیز پس از سفر به منبج و ترکیه گفته بود نیروهای کرد سوریه 20 کیلومتر از منبج دور شده اند و این مقدار کافی است. ترکیه نباید انتظار داشته باشند نیروهای کرد بیشتر عقب نشینی کنند. این در حالی است که وزیر خارجه ترکیه بر خروج نیروهای کرد از تمام مناطق شمالی تحت کنترل این گروه در شمال سوریه اصرار داشته و از ادامه عملیات علیه کردهای سوریه پس از پیروزی اخیر اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرده بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#روسیه
#ypg