سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  10:50   

کُردپرس گزارش می دهد؛

گرانی خودرو و منطق دلالی

سرویس ایران-وقتی مدیریت خودروسازی دولتی باشد عزمی در جهت پاسخگویی به کیفیت و قیمت خودرو در بازار ایجاد نمی شود و در نهایت دلال ها نرخ را تعیین می کنند.

به گزارش کُردپرس،پس از افزایش غیرمنطقی و شتابی قیمت خودرو در گرماگرم صعود قیمت ارز،برخی خودروسازان و یا دلالان‌ مبادرت به افزایش ابسارگریخته قیمت خودروهای داخلی و همچنین وارداتی کردند.معمولا تغییرات قیمت هر کالا باید متاثر از مولفه های اقتصادی باشد بنابراین ساز و کار تعیین قیمت و محاسبه نرخ سود باید شفاف شود. اما در حال حاضر در کشور ما ارزیابی مستمر،دقیق و شفاف از عملکرد خودروسازان وجود ندارد و خودروسازان بصورت روشن و دقیق گزارشی از عملکرد ارائه نمی کنند که بطور مثال  این موضوع مشخص شود خودروسازان چند درصد در سال به موضوع داخلی سازی تولید خودرو، توجه می کنند.
 
سوء مدیریت در خودروسازی کشور 
 
اگر میزان داخلی سازی صنعت خودرو شفاف شود دیگر افزایش های غیرمنطقی قیمت  خودرو محلی از اعراب ندارد در حال حاضر نیز ارز مورد نیاز خودروسازان تنها با 400 تومان افزایش نرخ، روبرو شده بنابراین نباید قیمت خودرو براساس نرخ دلار در بازار آزاد محاسبه شود.انباشت بدهی ها و نتیجه سوء مدیریت ها در خودروسازی از سال های گذشته باعث شده زمانی که نرخ ارز با تلاطم روبرو می شود از موضوع نوسان نرخ ارز به نحوی سوءاستفاده، شود تا قیمت ها را افزایش دهند و برای توجیه موضوع بحث بیکاری کارگران مطرح کنند.
 
خودروسازی و خصوصی سازی
 
خودروسازی باید بصورت واقعی خصوصی شود چرا که دولت دخالت می کند و هدف از دخالت نیز خیرخواهی اعلام می شود بطور مثال در ثبت سفارش ها، دولت ورود می کند این در حالی است که شهروندان از دخالت های دولتی منتفع نمی شوند.باید خودروسازان به موضوع کاهش بهای تمام شده در تولید و ساخت خودرو توجه کنند تا خودرو با قیمت بالا به مردم تحمیل نشود.