سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  15:25   

اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات کردستان سومین نیروی سیاسی بزرگ عراق هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از نمایندگان کُرد مجلس عراق، اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات کردستان را سومین نیروی سیاسی بزرگ این کشور در صورت اتحاد میان آن ها دانست.

به‌ گزارش کردپرس، بختیار شاویس، نماینده‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) در گفتگو با سایت خبری آوینه‌، اعلام کرد: لازم است احزاب کُردی به‌ آن دسته‌ از نیروهای سیاسی عراقی نزدیک شوند که‌ معتقد به‌ حقوق قانونی مردم کردستان هستند.

وی افزود: از لحاظ شمار کرسی ها در صورتی که‌ اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات کردستان ائتلاف کنند، سومین نیروی سیاسی بزرگ عراق خواهند بود.

بختیار شاویس تاکید کرد که‌ اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات نزد احزاب سیاسی عراقی دارای جایگاه‌ و دو قدرت تاثیرگذار اقلیم کردستان هستند.

نماینده‌ اتحادیه‌ میهنی تاکید کرد: لازم است کُردها فقط زمانی وارد ائتلاف با دیگر نیروهای سیاسی عراق شوند که‌ اجرایی شدن حقوق قانونی کُردها را تضمین کنند.

وی خاطرنشان ساخت که‌ وضعیت سیاسی عراق به‌ دلیل رویدادهای پس از انتخابات پارلمانی 12 می 2018 آشفته‌  و بیش از پیش پیچیده‌ شده‌ است و وضعیتی به‌ وجود آمده‌ است که‌ همه‌ احزاب و ائتلاف ها در تلاش برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی برای تعیین نخست وزیر هستند.

شایان ذکر است که‌ حزب دمکرات کردستان در انتخابات پارلمانی عراق توانست 25 کرسی و اتحادیه‌ میهنی نیز توانست 18 کرسی را کسب کند و در جایگاه‌ و اول و دوم در میان احزاب کردستانی ایستادند.