سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 20 تیر  ::  17:39

در دیدار سرکنسول ایران در اربیل با وزیر آموزش عالی اقلیم کردستان؛

همکاری های دانشگاهی میان ایران و اقلیم کردستان مورد بررسی قرار گرفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در دیدار میان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل و وزیر آموزش عالی اقلیم کردستان، ضمن اعلام لیست دانشگاه های ایرانی که مجاز به پذیرفتن دانشجویان اقلیم کردستان هستند، جزئیات تبادل دانشجو و ادامه به تحصیل دانشجویان اقلیم در ایران مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش کردپرس به نقل از کنسولگری ایران در اربیل، مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در پی اعلام لیست جدید دانشگاه های مجاز ایرانی برای تحصیل دانشجویان اقلیم در تاریخ ۲۰ تیر ۹۷ با دکتر یوسف گوران وزیر آموزش عالی اقلیم کردستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در خصوص نتایج این دیدار می‌گوید:

وزارت علوم اقلیم کردستان عراق اخیراً با انتشار اسامی ۲۹ دانشگاه ایرانی تحصیل دانشجویان اقلیم در آن دانشگاه ها را مجاز اعلام کرد که این اقدام نگرانی هایی برای دانشجویان مشغول به تحصیل و دانشگاه ها به وجود آورد ازاین‌رو مسئله فوق در نشست با وزیر محترم علوم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عبادی در توضیح موضوع اعلام داشت حدود هشتاد دانشگاه ایرانی که لیست آن‌ها از قبل در سایت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی شد می توانند نسبت به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی اقدام نمایند و محدودیتی شامل حال آن‌ها نمی شود.

سرکنسول ایران در ادامه افزود ۲۹ دانشگاهی که اخیراً اسامی آن‌ها از سوی وزارت علوم اقلیم کردستان عراق به عنوان دانشگاه های معتبر اعلام شد به جذب دانشجو در مقطع ارشد و دکترا اختصاص دارد لذا این دانشگاه علاوه بر جذب دانشجو در مقطع کارشناسی می توانند نسبت به پذیرش دانشجو در مقاطع بالاتر اقدام نمایند.

عبادی در خصوص دانشجویانی که در مقاطع ارشد و دکترا در حال تحصیل در یکی از دانشگاه هایی که اسامی آن‌ها در ۲۹ دانشگاه اعلامی وزارت علوم نیست گفت: دانشجویانی از اقلیم کردستان عراق که از قبل در یکی از ۷۸ دانشگاهی که اسامی آن اعلام شده بود در مقطع ارشد و بالاتر پذیرش و حداقل یک ترم را گذرانده باشند مانعی برای ادامه تحصیل ندارند.

سرکنسول کشورمان ضمن بیان اینکه موافقت وزیر در گنجاندن مجدد اسم دانشگاه الزهرا به عنوان دانشگاه اختصاصی خواهران در لیست وزارت علوم اخذ شد خاطرنشان کرد انتخاب اسامی دانشگاه ها بر مبنای رتبه علمی بین‌المللی صورت گرفت و پیرو تقاضای اینجانب مقرر شد اسامی دیگر دانشگاه ها برای افزایش اسامی برخی دیگر از آن‌ها در لیست مذکور مورد بررسی قرار گیرد.

عبادی در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه های استان های مرزی گفت: دانشجویان مقطع کارشناسی بدون نگرانی می توانند به تحصیل خود ادامه دهند و این دانشگاه ها برای سال تحصیلی جدید نیز می توانند از میان متقاضیان کارشناسی پذیرش نمایند و دانشجویان ارشد و دکترا نیز که از قبل در دانشگاه های مجاز مشغول تحصیل شدند و حداقل یک ترم را گذراندن مانعی برای ادامه تحصیل ندارند.

سرکنسول کشورمان افزود نگاه وزیر علوم اقلیم کردستان نبست به دانشگاه های ایران مثبت و تخصصی و منطبق با نیاز کردستان عراق است و البته ملاحظاتی نبست به شیوه و زمان تدریس برخی از دانشگاه ها دارند. از این رو مقرر شد زمینه دیدار برخی از مراکز برای با وزیر و ابهام زدایی فراهم آید.