انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  23:08   

محتمل دانستن توافق جنبش تغییر و حزب دمکرات بر سر مسئله ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای عالی جنبش سیاسی نسل نو در اقلیم کردستان تأکید کرد با توجه به مشابهت  طرح های ارائه شده جنبش تغییر و حزب دمکرات در مورد منصب ریاست اقلیم کردستان، وجود توافق میان این دو حزب در این مورد محتمل است.

به گزارش کردپرس، رابون معروف در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گفت که طبق طرح های جداگانه ای که دو حزب جنبش تغییر و حزب دمکرات کردستان در مورد منصب ریاست اقلیم کردستان ارائه کرده اند؛ مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات که سه دوره پیاپی منصب ریاست اقلیم کردستان را در اختیار داشته؛ می تواند بار دیگر این تصدی این منصب را در دست بگیرد.

 عضو شورای عالی جنبش سیاسی نسل نو در اقلیم کردستان  و نماینده پیشین جنبش تغییر در پارلمان کردستان، افزود که با در نظر گرفتن شباهت این دو طرح به نظر می رسد که توافقاتی در این مورد میان حزب دمکرات و جنبش تغیر صورت گرفته است.

وی مدعی شد که طرح جنبش تغییر در حقیقت حزب دمکرات را از مشکل منصب ریاست اقلیم کردستان رهایی می بخشد؛ زیرا این طرح بر تعلیق این منصب تأکید دارد و نه انحلال کامل آن.

این در حالی است که پیش‌تر تلاش حزب دمکرات و اتحادیه میهنی برای تمدید مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان و مخالفت شدید جنبش تغییر با این اقدام  موجب بروز اختلافات سیاسی شدید در اقلیم و به تعطیلی کشیدن پارلمان کردستان برای مدت دو سال و برکناری رئیس پارلمان، شد.

پارلمان کردستان طی دیروز و امروز نشست هایی را برای تصمیم گیری در مورد منصب ریاست اقلیم کردستان که بارزانی شش ماه پیش از  آن کناره گیری کرده و اختیارات خود را به نخست وزیری، پارلمان و قوه قضائیه اقلیم واگذار کرده است، انجام داد و در نشست روز چهارشنبە خود رأی به تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان داده و تصمیم گیری در مورد این منصب را به دوره آینده پارلمان موکول کرد.