انتشار:  چهارشنبه 20 تیر 1397  ::  23:26   

پارلمان کردستان رأی به تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان داد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- پارلمان کردستان در نشست امروز خود رأی به تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان داده و تصمیم گیری در مورد این منصب را به دوره آینده پارلمان موکول کرد.

به گزارش کردپرس، در اطلاعیه پارلمان کردستان که در سایت خندان منتشر شده؛  در مورد قانون منصب ریاست اقلیم و تصمیم گیری در این مورد آمده که  پارلمان قانون تعلیق منصب ریاست اقلیم را در 5 بند به تصویب رسانده و بر اساس بند اول این قانون انتخابات ریاست اقلیم به تعویق افتاده و هم‌زمان با انتخابات پارلمان برگزار نمی شود.

طبق بند دوم این قانون اختیارات منصب ریاست اقلیم به پارلمان و نخست وزیری واگذار می شود و اختیارات  اجرایی این منصب به نهاد نخست وزیری اقلیم داده می شود.

بند سوم این قانون تأکید می کند که منصب ریاست اقلیم معلق شده و تصمیم گیری در مورد آن در دوره آینده پارلمان انجام شده و پارلمان آینده موظف است در دو فصل اول کاری خود تصمیم گیری در مورد این منصب را نهایی کند.

دیگر بندهای این قانون نیز مربوط به جزئیات و علل این تصمیم بوده و سایت خبری- تحلیلی شارپرس، گزارش داد که قانون مذکور با رأی موافق 39 نماینده پارلمان در مقابل رأی مخالف 15 نماینده به تصویب رسیده است.

نمایندگان احزاب اتحادیه میهنی کردستان، حزب دمکرات، جنبش تغییر به این قانون رأی مثبت داده و احزاب جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی با آن مخالفت کردند.

این منصب از بدو تاسیس در اختیار حزب دمکرات کردستان و مسعود بارزانی رهبر این حزب بودە است.