انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  00:09   

حمایت جنبش تغییر از تعلیق قانون ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان با مثبت خواندن اقدام پارلمان کردستان در تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان گفت که جنبش تغییر به منظور جلوگیری از توافقات پنهانی بر سر این منصب به آن رأی داده است.

به گزارش کردپرس به نقل از خندان، علی محمد صالح به نمایندگی از جنبش تغییر در کنفرانسی خبری اعلام کرد  که تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان از سوی پارلمان و موکول کردن حل این مسئله به دوره آینده پارلمان، اقدامی مثبت است.

نماینده جنبش تغییر افزود که این حزب به منظور جلوگیری از توافقات پنهانی بر سر منصب ریاست اقلیم، رأی به تعلیق این منصب داده و این اولین قدم برای انحلال کامل این منصب محسوب می شود، زیرا جنبش تغییر ماندن این منصب را در اقلیم به دلیل اختیارات بی‌حد و عدم نظارت پارلمان بر آن، غیرضروری و بدون فایده می داند.

وی تأکید کرد که اگر معضل منصب اقلیم در دوره بعدی پارلمان نیز حل نشود؛ جنبش تغییر بر انحلال آن پافشاری خواهد کرد.

منصب ریاست اقلیم کردستان از ابتدای تأسیس این منصب در اختیار مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات بوده و مخالفت جنبش تغییر با تمدید مدت قانونی ریاست بارزانی بر اقلیم در دو سال پایان تصدی وی، موجب بروز اختلافات شدید میان  احزاب سیاسی اقلیم و تعطیلی پارلمان کردستان به مدت دو سال شد.

بارزانی در ماه های پایانی سال 2017  میلادی از این منصب کناره گیری کرد.