سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  00:54   

مخالفت احزاب اسلام‌گرا و اپوزیسیون با تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- احزاب اتحاد اسلامی و  جماعت و جنبش اسلامی و حزب نسل نو، با اقدام پارلمان کردستان در تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان مخالفت کرده و خواستار برگزاری انتخابات ریاستی هم‌زمان با انتخابات پارلمانی در اقلیم شدند.

به گزارش کردپرس، پارلمان کردستان در نشستی در تاریخ چهارشنبه 20 تیر/11 جولای رأی به تعلیق منصب ریاست اقلیم و تعویق انتخابات ریاست اقلیم کردستان داد.

سایت خبری اس. ان. ان، در این مورد گزارش داد که این اقدام مخالفت دو حزب جماعت و جنبش اسلامی را در پی داشته و آری عبدالطیف رئیس فراکسیون جنبش اسلامی در پارلمان کردستان طی کنفرانسی خبری اعلام کرده که لازم بود انتخابات ریاست اقلیم کردستان در موعد مقرر خود و هم‌زمان با انتخابات پارلمانی برگزار شده و احزاب مختلف نامزدهای خود برای این منصب را معرفی می کردند.

وی تمدید واگذاری اختیارات منصب ریاست اقلیم به پارلمان و نخست‌وزیری اقلیم را غیرقانونی خواند.

همچنین مروان گلالی رئیس فراکسیون جماعت اسلامی نیز در همان کنفرانس خبری گفت که احزاب اسلام‌گرا پیش‌تر با ارائه طرحی مشترک به پارلمان خواهان نهایی کردن این مسئله در دوره کنونی پارلمان و برگزاری انتخابات ریاست اقلیم هم‌زمان با انتخابات پارلمان شده بودند و با تعلیق این منصب مخالفت کرده و این اقدام را غیرقانونی می دانند.

همچنین شبکه تلویزیونی ان، آر، تی گزارش داد که جنبش سیاسی نسل نو نیز ضمن مخالفت با تعلیق منصب ریاست اقلیم، تأکید کرده که نمی توان به دلیل اینکه مسعود بارزانی بر اساس قوانین اقلیم، نمی تواند بار دیگر برای تصدی این منصب نامزد شود، منصب ریاست اقلیم معلق و منحل شود.

این حزب تأکید می کند که تعلیق این منصب به معنای ماندن مناصب ریاست اقلیم و نخست وزیری در اختیار حزب دمکرات است و لازم است انتخابات ریاست اقلیم برگزار شده و شخص جدیدی برای این منصب از سوی مردم انتخاب شود.

از سوی دیگر سایت شارپرس گزارش داد که بهزاد زیباری رئیس فراکسیون اتحاد اسلامی نیز مخالفت این حزب با تعلیق منصب ریاست اقلیم را اعلام کرده و این منصب را منشأ بحران های سیاسی و اقتصادی برای اقلیم دانست.

این منصب از بدو تأسیس در اختیار حزب دمکرات کردستان و مسعود بارزانی رهبر این حزب بوده و پارلمان کردستان در نشست روز چهارشنبە خود رأی به تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان داده و تصمیم گیری در مورد این منصب را به دوره آینده پارلمان موکول کرد.

نمایندگان احزاب اتحادیه میهنی کردستان، حزب دمکرات، جنبش تغییر به این قانون رأی مثبت داده و احزاب جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی و جنبش اسلامی،  با آن مخالفت کردند.