انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر  ::  07:29

معاون حقوق بشر وزیر دادگستری در ایلام گفت؛

کودکان کار، یکی از معضلات گریبان‌گیر در شهرهای ایران

سرویس ایلام - معاون حقوق بشر وزیر دادگستری که به ایلام سفر کرده بود در نشست کارگروه تخصصی زنان با محوریت حمایت از حقوق کودکان شرکت کرد و گفت: کودکان کار، یکی از معضلات گریبان‌گیر در شهرهای ایران است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، محمود عباسی عنوان کرد: کودکان کار یکی از معضلات گریبان‌گیر در شهرها است و عواملی مانند نهادهای اجتماعی از جمله خانواده و مدرسه، فقر اقتصادی، آسیب زا بودن محلات حاشیه نشینی که این کودکان در آن زندگی می کنند، فقدان نظارت کافی از سوی سازمان های مسئول، تک سرپرستی و نداشتن شغل سرپرست دست به دست هم داده تا پدیده کودکان کار بعنوان آسیبی جدی خودنمایی کند.

وی پایش، پیگیری و صیانت از حقوق کودک در همه حوزه ها را در گرو آموزش مداوم آن دانست و گفت: در این راستا کنوانسیون حقوق کودک ضرورت آموزش را با تاکید بر دستگاه های عضو شورا و تشکل های مردم نهاد فعال در این حوزه را مد نظر قرار داده است.

عباسی خاطر نشان کرد: آسیب پذیری کودک همیشه او را در معرض خطرات و آسیب های گوناگون مانند بهره کشی، خرید و فروش، بردگی و دیگر رفتارهای غیر انسانی قرار می دهد که آموزه های دینی و اخلاقی همچنین عقل بشری این وضعیت نامناسب را ناگوار تلقی کرده است.

وی با بیان این که حقوق کودک در نظام بین المللی به عنوان موضوعی خاص در حوزه حقوق بشر عنوان شده، افزود: در اسلام نیز حقوق بشر از حقوق کودک آغاز می شود و کشور ما نیز در سال1372 به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته و بر اساس مصوبه هیات دولت به وزارت دادگستری منتقل تا به عنوان مرجعی ملی عهده دار وظیفه اجرای کنوانسیون یاد شده شود.

او به اجرایی شدن دفاع از حقوق کودکان در ایران اشاره کرد و توضیح داد: در این راستا شورای هماهنگی اجرایی ذیربط متشکل از تمامی دستگاه های مرتبط با حوزه کودکان و حقوق آنان اعم از آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، سازمان بهزیستی، ورزش و جوانان و سایر دستگاه ها تشکیل شده است.

فرزندان کولی‌ها، مظلوم‌ترین کودکان ایلامی

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری ایلام نیز در نشست کارگروه تخصصی زنان با محوریت حمایت از حقوق کودکان گفت: اعلامیه حقوق کودکان سازمان ملل متحد، کودکان را در برابر تبعیض حمایت می کند اما بسیاری از کودکان اقلیت های قومی و در حاشیه هنوز با محرومیت های اجتماعی و آموزشی روبه‌رو هستند.

مریم شادیوند اظهار کرد: این اقلیت ها در ایلام که با عنوان تازه مسلمان شده از آنها یاد می شود (کولی ها) مظلوم ترین کودکان ایلام هستند که مورد تبعیض شدید واقع شده و جامعه ما آنان را نمی پذیرد.

وی با بیان این که عمده ترین کودکان کار ایلام از همین قشر هستند، ادامه داد: این اقلیت ها به دلیل پاره ای از محدودیت های موجود تا کنون به رسمیت شناخته نشده اند و از حقوق خود برخوردار نیستند.

شادیوند تاکید کرد: برای مقابله با چنین آسیب هایی در حوزه کودکان باید ساز و کارهایی برای اصلاح قوانین بکار برد و تا زمانی که نگاه جزیره ای به این موضوع اصلاح نشود، این کودکان همواره در معرض تهدید جدی برای ادامه زندگی خود هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری ایلام در مورد قوانین، به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: این لایحه از سوی قوه قضائیه به دولت تقدیم و پس از آن به مجلس ارسال شده اما تا کنون به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

شادیوند افزود: این لایحه همچنان در دست بررسی است که مقرر شده اعضای کمیسیون حقوقی قضایی مجلس طبق وعده خود تا آبان ماه امسال این لایحه را جمع بندی کنند.

وی یادآور شد: لایحه جدید حمایت از کودکان و نوجوانان به ما کمک می‌کند که اقدامات موثرتری را در زمینه کاهش کودک‌آزاری انجام دهیم.