انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  11:16   

تحلیل‌گر سیاسی کُرد عراق:

انحلال منصب ریاست اقلیم کردستان خودکشی سیاسی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یک تحلیل‌گر و ناظر سیاسی کُرد، تأکید می کند که انحلال منصب ریاست اقلیم کردستان، برای اقلیم به مثابه خودکشی سیاسی است؛ زیرا موجب کوچک شدن کیان سیاسی اقلیم و در جهت منافع دولت مرکزی عراق است.
 

به گزارش کردپرس، پارلمان کردستان در نشست دیروز خود رأی به تعلیق منصب ریاست اقلیم کردستان داده و تصمیم گیری در مورد این منصب را به دوره آینده پارلمان موکول کرد و این اقدام حمایت برخی احزاب اقلیم و مخالفت برخی دیگر را به دنبال داشت.

در این خصوص مسعود عبدالخالق تحلیل‌گر و ناظر سیاسی در اقلیم کردستان، طی گفتگو با رادیو نوا تأکید کرد که هر اقلیمی که مناصب ریاستی اقلیمی خود را از دست داده و نهادها و ارگان های سیاسی و اجرایی آن کارآمد و فعال نباشند، تضعیف شده و تبدیل به نهادی سطح پایین در چارچوب ساختار فدرالی می شود.

وی تأکید کرد که هر اقدامی در راستای انحلال منصب ریاست اقلیم کردستان، قدمی برای تضعیف ساختار سیاسی اقلیم کردستان در مقابل بغداد و منافع دولت مرکزی است.

همچنین گفت که از مجموع 300 ساختار سیاسی اقلیمی در کشورهای جهان فقط اقلیم های دارای نهاد ریاست اقلیم، در زمینه سیاسی و حقوق از قدرت و تاثیرگذاری برخوردار بوده و در نهایت از طریق این نهاد نیز موفق به کسب استقلال شده اند.

 این در حالی است که مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان که 12 سال پیاپی، منصب ریاست اقلیم کردستان را در اختیار داشت، در ماه های پایانی 2017 از این منصب کناره گیری کرده و اختیارات خود را به نهاد نخست وزیری و پارلمان کردستان واگذار کرد.