انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر  ::  12:26

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ایلام:

رسانه‌ها نسبت به مقوله مواد مخدر در جامعه حساسیت ایجاد کنند

سرویس ایلام - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ایلام در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ایلام گفت: تجربه موفق کشورهای دنیا نشان می‌دهد کشورهایی در بحث کنترل و کاهش مصرف مواد مخدر موفق بوده‌اند که همه‌ی رسانه‌های آن کشورها پای کار آمده و توانسته‌اند نسبت به مقوله مواد مخدر در جامعه حساسیت لازم را ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، دکتر فهد کمالوندی ضمن تقدیر از انعکاس اخبار و رویدادهای مرتبط با مقوله مواد مخدر، عنوان کرد: رسانه‌های استان ایلام با داشتن ظرفیت خوب رسانه‌ای و میزان نفوذ و برد رسانه‌ای بالا بایستی در مقوله آگاهسازی و آموزش مردم بیشتر کار کنند تا تمام آحاد جامعه نسبت به اعتیاد حساس شده و مبارزه با مواد مخدر ساحت اجتماعی به خود بگیرد.

وی تأکید کرد: قشر جوان و نوجوان ما بیشتر وقت خود را در فضای مجازی و رسانه‌ای صرف می‌کنند و این مهم می‌طلبد که رسانه‌های استان نگاهی جدی‌تر به آگاه‌سازی و آموزش آن‌ها برای پیشگیری از مواد مخدر داشته باشند و با تولید محتوای خوب در این مهم وظیفه خویش را ایفا کنند.

او هر خبرنگار را یک سفیر اجتماعی در مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: با روند نگران‌کننده اعتیاد در جهان، ایران و ایلام، بایستی خبرنگاران با نگاه علمی، روشمند و مسئولانه به کمک دولت و سمن‌ها بیایند چرا که دولت به تنهایی قادر به انجام این کار نیست.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ایلام افزود: طبق آمار دفتر مقابله با جرائم سازمان ملل گرایش به مواد مخدر در دنیا از سال 2006 تا 2015 به میزان 22 درصد افزایش یافته است.

کمالوندی اعلام کرد: یکی از اتفاقات خوب امسال اختصاص یک میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای مبارزه با مواد مخدر است که امیدواریم این رویه در سال‌های بعد نیز ادامه داشته باشد.

او اعلام کرد: طبق پایش سراسری نرخ اعتیاد در کشور که سال 90 انجام شده است، نرخ اعتیاد ایلام 1 و 7 دهم اعلام شد که نسبت به جمعیت پایین‌تر از میانگین کشوری با 2 و 65 صدم بود.

وی افزود: اما از آن‌جا که فعالیت‌های فرهنگی زمانبر است، در پایش سراسری نرخ اعتیاد که در سال 95 منتشر شد، نرخ اعتیاد در ایلام 1 و 9 دهم اعلام شد که نشان از رشد اعتیاد دارد.

او ضمن بیان این‌که اعتیاد یکی بیماری چند وجهی ذهنی و جسمی و اجتماعی بوده و درمان آن کمتر موفقیت آمیز است، عنوان کرد: در اعلام نرخ اعتیاد، نرخ شیوع و نرخ بروز داریم. نرخ شیوع مربوط به تعداد معتادان و مبتلا شده هاست ولی نرخ بروز به ما می گوید که چه تعداد از افراد سالم به نرخ شیوع ملحق شده اند که در این زمینه، آمار ما 2 دهم درصد رشد داشته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این آمار با واقعیت تطابق دارد یا خیر، توضیح داد: یکی از چالش‌های نرخ اعتیاد وجه مجرمانه آن است. شاید عده ای بگویند که جمعیت معتادان ما چه در استان و چه در کشور از این آمارها بیشتر است ما هم تایید می کنیم و می دانیم که به خاطر وجه مجرمانه اعتیاد، خیلی از افراد تمایلی به این‌که اعلام کنند که معتادند را ندارند.

کمالوندی گفت: در حوزه مقابله با اعتیاد در سال گذشته 596 کیلوگرم کشفیات انواع مواد مخدر توسط دستگاههای مقابله در استان صورت گرفته که نسبت به سال قبل 130 درصد رشد کشفیات داشته ایم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ایلام گفت: این رشد بالا در زمینه کشفیات از یک نظر مثبت است که نشان از جدیت و وجود اراده در مبارزه با مواد مخدر در استان ایلام دارد ولی از جنبه‌ای هم جای نگرانی دارد چرا که رشد در کشفیات مواد مخدر در استان نشان از وجود تقاضا برای مصرف این مواد دارد.

او اعلام کرد: در بین کشفیات، ماده مخدره تریاک با حدود 85 درصد بیشترین فراوانی را دارد و رتبه دوم به مواد موسوم به کانابیس‌ها (حشیش، گل، ماریجوانا و...) اختصاص دارد.

فهد کمالوندی با توضیح این‌که در حوزه درمان مبتلایان به مواد مخدر، 2 نوع مرکز در استان داریم یکی مراکز درمان اقامتی که به کمپ شهرت دارند و دیگری مراکز درمان دارویی، اعلام کرد: در استان ایلام 35 کلینیک درمان دارویی اعتیاد داریم که 4 مورد آن دولتی و بقیه خصوصی هستند و تعداد مراکز اقامتی موجود در استان ایلام نیز 14 کمپ است که همگی متعلق به بخش خصوصی هستند.

او درباره تعداد افرادی که به کمپ‌ها مراجعه کرده اند، اظهار داشت: در سال گذشته 2619 نفر برای ترک اعتیاد به مراکز اقامتی مراجعه کرده اند که در این میان بعضی ها برای چند بار مراجعه داشته اند و عده ای هم به خاطر مسائل آبرویی، از استانهای همجوار به مراکز اقامتی درمان اعتیاد استان ایلام مراجعه کرده اند.

وی تعداد افرادی که برای دریافت دارو به مراکز درمان دارویی مراجعه کرده اند را اعلام  کرد و گفت: حدود 5100 نفر به این مراکز در استان مراجعه داشته و دارو دریافت کرده‌اند و در چرخه‌ی درمان هستند که بر اساس معاینه و تشخیص پزشکان، قرص و شربت متادون، بوپرنورفین یا ب2 و شربت تریاک داروهایی هستند که در مراکز دارویی ترک اعتیاد در اندازه‌های مختلف در اختیار بیماران قرار داده می شود.