انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  12:45   

پیشنهاد یک کارشناس مسائل خاورمیانه به کردهای سوریه؛

کردها برای توافق با دمشق باید از آمریکا فاصله بگیرند

سرویس جهان- میشل جانسون می گوید اگر کردها می خواهند با دولت مرکزی سوریه به تواق برسند باید ابتدا از آمریکا فاصله بگیرند.

به گزارش کردپرس، با توجه به این که دولت سوریه پس از بازپس گیری منطق عمده مرکزی و غربی این کشور از داعش و اپوزیسیون و نیز پیشروی به سمت مرزهای جنوبی در همسایگی اردن، اکنون صحبت از تمایل دمشق برای گفتگو با کردها به منظور سیطره بر مناطق شمال شرق این کشور می شود. کردها از سال 2014 و در جریان پیکار علیه داعش همپیمان این کشور محسوب می شوند. اما واشنگتن با توجه به عدم حمایت از کردها در جریان تصرف منطقه کردنشین عفرین توسط ترکیه در مارس 2018، و نیز تمایل این کشور به خروج از سوریه متحد استراتژیکی برای کردها محسوب نمی شود تا برای رسیدن به منطقه خودمختار که غایت هدف کردهاست به این کشور متکی شوند.

میشل جانسون، کارشناس مسائل خاورمیانه نیز معتقد است کردها با توسل به آمریکا نمی توانند به آنچه در سوریه می خواهند برسند. آنها برای رسیدن به توافق با دمشق اول باید از آمریکا فاصله بگیرند.

وی در مقاله ای که در جردن تایمز نوشته معتقد است کردها در صورت رسیدن به توافق با دمشق می توانند با همکاری هم تهدید ترکیه را از مناطق کردنشین شمال سوریه دور کنند.

میشل جانسون معتقد است کردها به حمایت سیاسی دمشق برای دور کردن تهدیدهای ترکیه که کردهای سوریه را جزئی از پ.ک.ک می داند، نیاز دارند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا