سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  17:01   

المانیتور:

نزدیک شدن کُردها به دولت سوریه قوت گرفته است

سرویس جهان- به نوشته المانیتور، کردها که امید زیادی به همراهی و حمایت درازمدت از سوی آمریکا ندارند به توافق با دولت سوریه رغبت بیشتری نشان داده اند.

به گزارش کردپرس، در هفته های اخیر که جنگ با داعش به روزهای آخر خود نزدیک می شود و دولت سوریه نیز حدود 60 درصد خاک این کشور را از شورشیان و داعش پس گرفته و به نوار مرزی جنوب با کشور اردن رسیده هر روز خبر تازه ای از توافق احتمالی کردها با دولت مرکزی سوریه به گوش می رسد. قبل از این، بشار اسد رییس جمهور سوریه به گفتگو با کردها تمایل نشان داده بود هر چند وی از احتمال استفاده از زور علیه آنها حرف زده است.

به نوشته المانیتور، سایت تحلیلی-خبری در آمریکا، نشانه هایی از تمایل کردها بویژه نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg که بخش مهمی از نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، به همراهی با دولت سوریه بویژه در استان حسکه وجود دارد. این امر به دلیل عدم مخالفت آمریکا با اشغال منطقه کردنشین عفرین توسط ترکیه و توافق اخیر واشنگتن با آنکارا بر سر خروج نیروهای کرد از منبج صورت گرفته است.

جاسم البشیر، رهبر بزرگترین قبیله عرب سوریه که عمدتا در استان دیرالزور ساکن بوده و بخشی از این استان نیز در کنترل کردهاست، به المانیتور گفته است روابط کردها با دولت سوریه توسعه پیدا کرده و دولت سوریه می خواهد در منطقه دیرالزور و رقه منطقه امنیتی ایجاد کند.

وی افزود: دمشق می خواهد از رابطه با کردها برای دسترسی پیدا کردن به قبایلی که تسلط نیروهای کرد را در این مناطق قبول ندارند، استفاده کند.

جاسم بشیر معتقد است رابطه کردها و دوبت سوریه موقتی بوده و بیاساس خواهد بود زیرا برخی قبایلی که با کردها همپیمان شده اند دولت مرکزی را دشمن خود می دانند. از سوی دیگر قبایل عرب بیم دارند پس از حضور نیروهای دولتی، نیروهای کرد از این مناطق اخراج شوند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#بشار اسد
#ypg