انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  19:14   

کلافه شدن مردم استان کردستان از قطع مکرر برق

سرویس کردستان- در روزهای اخیر قطعی های مکرر برق در شهرها و روستاهای استان کردستان برای شهروندان علاوه بر مشکلاتی که در منازلشان ایجاد کرده، مشکلاتی را نیز برای بازاریان، واحدهای تولیدی و ادارات ایجاد کرده است.

به گزارش کردپرس؛ قطع برق جدای از دردسر برای خانواده ها بدلیل گرمای بالا و عدم امکان استفاده از کولر و وسایل خنک کننده، گاها موجب مشکل برای آسانسور مجتمع های مسکونی شده است

از سوی دیگر این قطعی  موجب ایجاد مشکل برای مغازه هایی همچون: خدمات چاپ و کامپیوتری، آبمیوه گیری، عکاسی، جوشکاری و خدمات فنی؛ قطع اینترنت و اتوماسیون اداری و...شده، همچنین برخی واحدهای تولیدی و مرغداری ها نیز دچار مشکل شده اند که لازمست اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی اندیشیده شود
ادامه این وضعیت موجب دردسر برای مردم و نهاد شده و شهروندان ضمن اعتراض به چنین وضعیتی، خواستار توضیح و اعلام قبلی قطعی‌ها توسط اداره برق شده‌اند.

مسئولان وزارت نیرو و شرکت برق اعلام نموده اند: هدف از اجرای قطع برق نوبتی، جلوگیری از خاموشی‌های گسترده و کمک به مناطق مختلف کشور است؛ چون به‌طورطبیعی قرارگرفتن در فصل گرما و افزایش مصرف برق در روزهای گرم تابستان با افت فشار همراه است.

به نظر می رسد مساله قطعی برق و مشکلات تولید آن، مساله ای منطقه ای و کشوری است و ادارات برق استان ها و شهرستان ها، اختیار یا دخالتی در این مساله ندارند، اما اطلاع رسانی و تعامل بهتر با مردم می تواند تبعات و مشکلات احتمالی آن را کاهش دهد.

موارد فوق نشان می دهد بدلیل محدودیت ظرفیت تولید برق و مصرف بالای انرژی در فصل گرما، تنها همکاری مردم می تواند در کاهش قطعی برق موثر باشد، لذا صرفه جویی شهروندان در مواردی همچون: خاموش نمودن لامپ اضافی منازل و مغازه ها، استفاده از دور کم سرعت کولر، کاهش استفاده از وسایل برقی پرمصرف مثل اتوبخار، جارو برقی، لباسشویی و...می تواند بسیار موثر باشد تا از این تنگنا و مشکلات قطعی برق عبور کنیم.

از یاد نبریم اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی در شرایط فعلی بهترین و الزامی ترین اقدام برای حل چالش قطعی برق و رعایت حقوق شهروندان است، امری که متاسفانه ادارات برق شهرستان ها و استان نقش کم رنگی در این عرصه دارند، که می طلبد جدی تر وارد این عرصه شوند.