سرویس جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  19:36   

رییس اندیشکده نظارت استراتژیک بر خاورمیانه در مصاحبه با کردپرس:

روسیه و آمریکا در مقابل همکاری کُردها آنها را تنها گذاشتند

سرویس جهان- دکتر نیکولاس پانایوتیدس می گوید کُردها هم در عراق و هم در سوریه به آمریکا در مبارزه با داعش همکاری کردند اما آمریکا جواب آنها را به بی توجهی داد. روسیه نیز چنین برخوردی با کردهای سوریه داشت.

به گزارش کردپرس، مسئله روابط قدرت های غربی با کردها در خاورمیانه از جمله مهم ترین مسائلی است که بویژه پس از همپیمانی کردهای عراق و سوریه با آمریکا و روسیه در جنگ با داعش برجسته تر شده است. اما کردها که انتظار حمایت متقابل این دو ابرقدرت را در وقت تنگنا داشتند، واکنش آمریکا به جریان رویارویی کردهای عراق با نیروهای عراقی در کرکوک و نیز حمله ترکیه به عفرین با وجود حضور روسیه در این منطقه کردنشین را ناامید کننده و حتی خیانت آمیز توصیف کرده اند.

دکتر نیکولاس پانایوتیدس، رییس اندیشکده نظارت استراتژیک بر خاورمیانه در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس، رفتار این دو ابرقدرت را در برابر کردهای عراق و سوریه که انتظار پاداش را در مقابل ائتلاف با این دو ابرقدرت در جریان جنگ با داعش را داشتند، یکسان می بیند.

دکتر پاناوتیدس به خبرگزاری کردپرس گفت: غرب بویژه روسیه و آمریکا، کردها را در عراق و روسیه متحدی با ارزش در همراه کردن خود در مبارزه با داعش یافتند.

وی افزود: اما از تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا اخیرا بی توجهی به کردها با وجود همراهی آنها و یا حداقل جبران همکاری بسیار باارزش آنها در جنگ با داعش را مشاهده کردیم. واکنش آمریکا به حمله ترکیه به عفرین فقط در حد حرف و گفتار بود.

وی در مورد موضع روسیه در قبال همکاری کردها با ابرقدرت ها در جنگ با داعش به کردپرس گفت: اگر به واکنش روسیه نیز توجه کنیم می بینیم که این کشور اجاره داد ترکیه عفرین را تصرف کند. جت های ترکیه تنها پس از اعلام رضایت روسیه توانستند وارد آسمان عفرین شوند. اما کردهای سوریه با روسیه در مبارزه با داعش همراهی کردند و به صورت مشترک عملیات های زیادی علیه داعش انجام دادند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#روسیه
#آمریکا
#کردها
#عراق
#اقلیم کردستان
#ترکیه