انتشار:  یک‌شنبه 24 تیر  ::  14:31   

آخرین اخبار تظاهرات و ناآرامی ها در جنوب عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - اعتراض های مردمی نسبت به بیکاری و وضعیت نابسامان خدمات عمومی در عراق همچنان ادامه دارد و گزارش های خبری از کشته و زخمی شدن شماری از افراد در استان های جنوبی این کشور حکایت دارد.

به گزارش کردپرس، شبکه خبری اسکای نیوز عربی امروز (یک شنبه) گزارش داد که تظاهرکنندگان معترض در شهر بصره در جنوب عراق به ساختمان استانداری حمله کرده و نیروهای پلیس نیز برای متفرق کردن آنها اقدام به تیراندازی هوایی کردند.

شبکه خبری المیادین نیز در این باره اعلام کرد که تظاهرات گسترده در برابر ساختمان استانداری بصره و تلاش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها در حالی همچنان ادامه دارد که تاکنون دست کم یک نفر کشته و سه تن دیگر نیز زخمی شده اند.

این در حالی است که برخی رسانه های اقلیم کردستان از جمله شبکه خبری رووداو شمار کشته های تظاهرات اعتراض آمیز در بصره را دو تن اعلام کردند.

در استان ذی‌قار در جنوب عراق نیز منابع خبری از ادامه اعتراض های مردمی نسبت به وضعیت خدمات عمومی و قطع آب و برق و استفاده نیروهای پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن آنها خبر دادند.

پایگاه خبری شفق نیوز در این باره از منابع محلی نقل کرده که تاکنون دست کم 15 نفر در جریان درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در شهر ناصریه، مرکز استان ذی‌قار زخمی شدند که وضعیت سه تن از آنها وخیم است در حالی که تظاهرکنندگان نیز ساختمان موسسه زندانی های سیاسی را به آتش کشیدند.

این پایگاه خبری به نقل از منابع محلی همچنین گزارش داد که در استان المثنی نیز تظاهرکنندگان معترض وارد ساختمان استانداری و شرکت سرمایه گذاری در شهر سماوه، مرکز این استان شدند در حالی که نیروهای امنیتی به سوی آنها تیراندازی کردند.

یک منبع دیگر نیز از درگیری میان نیروهای ضد شورش و تظاهرکنندگان معترض در شهر نجف خبر داد.

در همین حال، خبرنگار شبکه خبری الحدث اعلام کرد که قاسم الاعرجی، وزیر کشور عراق فرمانده پلیس نجف را  برکنار و سرلشکر علاء غریب را به عنوان فرمانده جدید منصوب کرده است.

اسکای نیوز عربی نیز گزارش داد که شرکت خطوط هوایی اردن که پیش از این هر هفته چهار پرواز مستقیم از شهر امان، پایتخت این کشور به فرودگاه بین المللی نجف انجام می داد، به دلیل اوضاع امنیتی کنونی فرودگاه، پروازهای خود به مقصد آنجا را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده است.

از سوی دیگر، روزنامه الوطن بحرین نیز نوشت که رغد صدام، دختر دیکتاتور پیشین عراق پیام منتسب به خود در شبکه اجتماعی توییتر و تحریک تظاهرکنندگان معترض در این کشور برای حمله به دفاتر احزاب سیاسی را تکذیب کرده است.

رغد در این باره تاکید کرده که حساب کاربری منتشرکننده پیام مذکور که در آن معترضان عراقی برای حمله به دفاتر احزاب به اصطلاح مورد حمایت ایران تحریک شده بودند، جعلی است و وی تاکنون در رابطه با تظاهرات اعتراض آمیز در برخی شهرهای جنوب عراق اظهار نظر نکرده است.