انتشار:  دوشنبه 25 تیر  ::  10:04   

اردوغان و مسئله کُردها بعد از انتخابات ترکیه

سرویس جهان-رهبران کرد هشدار داده اند که حملات پ.ک.ک از سر گرفته خواهد شد. پ.ک.ک با انتخابات تقلبی و خطابه های ستیزه گرایانه اردوغان تحریک شده است. از آنجایی که کردهای سوریه و دیگر مناطق به یاری برادران کرد خود در ترکیه خواهند شتافت، از سرگیری تقابل مسلحانه، جنگ داخلی در ترکیه را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد که پیامدهای منطقه ای به دنبال خواهد داشت.

 

حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک قبل از برگزاری انتخابات در این کشور در تاریخ 24 ژوئن 2018، به صورت یکجانبه اعلام آتش بس کرد. اگرچه نیروهای مسلح ترکیه مکررا به پایگاه های پ.ک.ک در کوهستان در شمال عراق قندیل حمله کردند اما پ.ک.ک نپذیرفت به به این حملات پاسخ دهد. پ.ک.ک فهمیده بود که پاسخ به حملات نیروهای ترکیه تقابل را تشدید کرده و این مسئله از سوی رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه برای تحریک پایگاه رای ناسیونالیست ها و همچنین توجیهی برای تشدید حملات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کردهای ترکیه ترجیح دادند قدرت خود را در صندوق های رای نشان دهند. آنها امیدوار بودند اردوغان را در دور اول از رسیدن به اکثریت محروم کرده و وی را مجبور کنند وارد دور دوم انتخابات شود. علاوه بر آن، اگر حزب کرد گرای دموکراتیک خلق ها یا HDP 10 درصد آرای مردم ترکیه را به دست می آورد، می توانست آستانه ورود به پارلمان ترکیه را کسب کرده و در پارلمان حضور می یافت.

اتفاق شگفتی سازی در انتخابات روی نداد و اردوغان با کسب 52 درصد آراء در انتخابات پیروز شد در حالی که صلاح الدین دمیرتاش، رهبر کاریزماتیک کردهای ترکیه کمتر از 9 درصد آراء را به دست آورد. اگرچه شرایط سختی پیش روی حزب HDP گذاشته شد با این حال، این حزب توانست 12 درصد آراء را به دست آورد. حزب دموکراتیک خلق ها در صورت برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه نتیجه ای بهتر به دست می آورد.

آقای دمیرتاش کارزار انتخاباتی خود را از زندان به راه انداخت. او در زندان محبوس بود و با اتهامات متعدد تروریستی روبه رو شده بود. دمیرتاش از طریق وکلا و شبکه های اجتماعی با رای دهندگان ارتباط برقرار می کرد.

رسانه های تحت کنترل دولت در ترکیه در طی شش هفته قبل از برگزاری انتخابات، 181 ساعت اقدامات و فعالیت های اردوغان را پوشش داد در حالی که زمان اختصاص داده شده برای دمیرتاش کمتر از یک ساعت بود.

دولت وضعیت فوق العاده اعلام کرده بود در نتیجه از برگزاری کمپین انتخاباتی جلوگیری کرد. پلیس کارت هویت رای دهنگان را در مراکز رای گیری چک می کرد. حضور نیروهای شبه نظامی طرفدار دولت تهدیدی برای رای دهندگان کُرد بود. حضور سنگین نیروهای امنیتی مانعی برای رای دهندگان کُرد بود.

از حضور ناظران بین المللی در مناطق کردنشین ترکیه جلوگیری به عمل آمد و بیش از 300000 رای انتخابات که بیشتر متعلق به مناطق کردنشین در جنوب شرقی بود باطل شد.

رای دهندگان کرد همچنین با موانعی در ارتباط با مسیرهای رفت وآمد برای حضور در انتخابات روبه رو شدند. صندوق های رای در مناطق عمدتا کردنشین استقرار نیافت و رای دهندگان کرد مجبور بودند گاها تا 20 کیلومتر دورتر از محل زدگی خود را طی کنند تا بتوانند رای خود را در صندوق بیاندازند. به دلیل این که خانه های برخی از کردها در طی عملیات نظامی ترکها تخریب شده و آنها نتواسته بودند آدرسی برای شرکت در انتخابات ارائه دهند، آواره شده و نتوانستند در این انتخابات شرکت کنند.

رهبران کرد ترکیه از فعالیت انداخته شده بودند. دولت ترکیه علاوه بر صلاح الدین دمیرتاش، 12 نماینده حزب کردی را به زندان انداخته و کنترل 82 شهرداری در مناطق کردنشین را که شهرداران این مناطق از طریق انتخابات به این سمت انتخاب شده بودند، به دست گرفت و آنها را برکنار کرد. دولت همچنین 5000 فعال کرد را در مناطق کردنشین بازداشت کرد.

انتخابات بر حسب این که چگونه برگزار می شوند می توانند باعث ایجاد آشتی ملی شوند و یا تفرقه و چند قطبی بودن را تشدید کنند. انتخابات دموکراتیک با فراهم کردن فرصت ابراز بیان نارضایتی مردم به آنها این امکان را می دهد عدم رضایت خود را در روندی سیاسی نشان دهند. انتخابات اخیر ترکیه باعث التیام زخمها نشد. این انتخابات تفرقه را تشدید کرد و به مرکب تجمیع قدرت و دیکتاتوری رجب طیب اردوغان تبدیل شد.

وقتی رای دهندگان با وی مخالفت کردند اردوغان تهدید کرد که خشونت دامن ناراضیان را فرا خواهد گرفت. هرچه بود گذشت. آقای اردوغان ریاست جمهوری خود را با دبدبه و کبکبه آغاز کرد و تا 5 سال آینده بر صندلی ریاست جمهوری لم خواهد داد.

آقای اردوغان قول داده که مسئله کردها را در ترکیه از راه امنیتی حل کند. وی عهد کرده است با هدف قرار دادن جوامع کُردی به مسئله کردی در ترکیه خاتمه دهد. همچنان که در 40 سال گذشته شاهد بودیم، راه حل نظامی برای تقلای کردها جهت کسب حقوق سیاسی و فرهنگی بیشتر در ترکیه کارساز نیست. پ.ک.ک از محبوبیت زیادی برخوردار است زیرا اقدامات آن به کردهای ترکیه قدر و قوام می بخشد.

رهبران کرد هشدار داده اند که حملات پ.ک.ک از سر گرفته خواهد شد. پ.ک.ک با انتخابات تقلبی و خطابه های ستیزه گرایانه اردوغان تحریک شده است. از آنجایی که کردهای سوریه و دیگر مناطق به یاری برادران کرد خود در ترکیه خواهند شتافت، از سرگیری تقابل مسلحانه، جنگ داخلی در ترکیه را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد که پیامدهای منطقه ای به دنبال خواهد داشت.

ترکیه بر سر یک دو راهی قرار گرفته است: آقای اردوغان می تواند حکمرانی سلطه گرایانه خود را تحکیم بخشد و جنگ ترکیه علیه کردها را تشدید کند و یا می تواند حکمرانی فراگیر را دنبال کرده و از طریق مذاکره، مناقشه قومیتی ترکیه را حل کند. ریسک این انتخابها بالاست. اما اگر اردوغان مسیر صلح با پ.ک.ک را نادیده بگیرد، پیامد خشونت مرگبار  در ترکیه میتواند مثل خوره به جان این کشور بیافتد.

منبع: روزنامه واشنگتن تایمز

نویسنده: دیوید فیلیپس، مدیر برنامه بنیان صلح و حقوق در موسسه مطالعات حقوق بشر دانشگاه کلمبیا

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101