انتشار:  دوشنبه 25 تیر  ::  10:06   

سرکنسول ترکیه در اقلیم کردستان:

هسته‌های مخفی جماعت گولن در اقلیم کردستان فعال هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سرکنسول ترکیه در اقلیم کردستان با تأکید بر اینکه هسته های مخفی جماعت گولن روحانی با نفوذ مخالف دولت ترکیه در اقلیم کردستان و عراق، فعال هستند، گفت که آنکارا درصدد پایان دادن به فعالیت مراکز آموزشی گولن در تمام کشورهای جهان است.

به گزارش کردپرس، هاکان قاره چی سرکنسول ترکیه در اقلیم کردستان، در دومین سالگرد کودتای نظامی نافرجام در ترکیه؛ طی گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، تأکید که آنکارا بلافاصله پس از وقوع کودتا، جماعت فتح الله گولن روحانی با نفوذ و مخالف دولت ترکیه را که در آمریکا به سر می برد؛ مسئول این کودتا دانست.

وی افزود که جماعت گولن در 160 کشور دنای اقدام به برپایی آموزشگاه های رسمی کرده و دولت ترکیه درصدد بستن تمامی این مراکز و توقف فعالیت های آموزشی گولن در همه کشورهای جهان است.

همچنین گفت که علیرغم تلاش های ترکیه در این زمینه در اقلیم و عراق، هنوز هم بر اساس اطلاعات به دست آمده، مراکز آموزشی گولن هم در عراق و هم در اقلیم به فعالیت مشغول‌اند و هسته های مخفی گولن نیز در عراق و اقلیم، تحت عناوین مختلف، فعال هستند و باید تمام این فعالیت ها کاملاً ممنوع و متوقف شود.

قاره چی حاضر به پاسخ به پرسش در مورد عادی سازی روابط ترکیه با احزاب سلیمانیه و نیز ازسرگیری پروازها میان سلیمانیه و ترکیه نشد.

فتح گولن روحانی رهبر جماعت گولن، دارای نفوذ زیادی در ترکیه بوده و در آغاز بر سر کار آمدن حزب حاکم کنونی ترکیه، هم‌پیمان این حزب بوده و سپس در پی اختلافات به وجود آمده با  این حزب ترکیه را ترک کرده و ساکن آمریکا شد.

دولت ترکیه تأکید می کند که گولن دارای نیروهای نفوذی بسیاری در ساختار و بدنه دولت و ارتش و قوه قضاییه ترکیه است و این نفوذ تا حد ایجاد یک دولت موازی در این کشور رسیده و پس از کودتای نافرجام نظامی 15 جولای 2016 این كشور جماعت گولن را عامل این کودتا دانسته و ده ها هزار نفر را از ادارات، آموزش و پرورش و ارتش و دیگر نهادهای ترکیه به اتهام ارتباط با جماعت گولن اخراج کرد.