سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 25 تیر 1397  ::  11:34   

در جریان مرمت اتفاق افتاد؛

ریزش دیوار حمام تاریخی «قصلان»/رطوبت عامل اصلی بود

سرویس کردستان- بخشی از دیوار بیرونی حمام تاریخی «قصلان» در شهرستان قروه در جریان مرمت به علت رطوبت بالا و فرسودگی فرو ریخت و همین امر واکنش مردم و فعالان میراث فرهنگی را به همراه داشت.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، صبح یکش شنبه 24 تیر ماه در جریان مرمت و بازسازی حمام تاریخی قصلان در شهرستان قروه، بخشی از دیوار بیرونی این اثر تاریخی نشست پیدا کرده و فرو ریخت.

بر اثر این حادثه تعدادی از اهالی روستا به اعتراض پرداخته و خواستار پاسخ گویی مسئولان شدند. همچنین عده ای از فعالان میراث فرهنگی هم با بیان اعتراضات خود به شیوه های مختلف در شبکه های اجتماعی به دنبال دلایل این اتفاق بودند.

در همین زمینه بنا به گفته های رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قروه علت اصلی ریزش دیوار حمام به دلیل فرسوده بودن و رطوبت بسیار بوده است.

محمد مرادی در گفت و گو با خبرنگار کردپرس به تشریح علت حادثه پرداخت و اظهار داشت: عملیات مرمت برای دفع رطوبت زایی حمام به صورت حفر کانال از هفتم ماه جاری با انتخاب پیمانکار مربوط آغاز شد که صبح روز یکشنبه در جریان حفر به دلیل رطوبت بالا و سست بودن پایه های دیوار، 15 متر از دیوار بیرونی حمام نشست پیدا کرده و فرو می ریزد.

او با انتقاد از برخورد عده ای از اهالی روستا که مانع ادامه کار شده بودند، افزود: این دیوار فروریخته شده، دیوار یا طاق خشتی داخلی نیست که مشکل ساز باشد بلکه دیوار بیرونی بوده و اگر الآن نشست پیدا نمی کرد قطعاً به دلیل سست بودن و فرسودگی در آینده ریزش می کرد.

مرادی با بیان اینکه دیوار فروریخته شده قابل بازسازی است و این طور نیست که مرمت نشود، تصریح کرد: مردم بهتر است قبل از هرگونه اظهارنظری، ابتدای امر علت حادثه را بررسی کرده و ببینند که آیا قابل بازسازی هست یا نه، سپس به جوسازی و ایجاد تشنج در محیط بپردازند.

به گفته این مقام مسئول جبهه گیری یکسری از مردم ایجاد ناامنی می کند به گونه ای که دیروز به محض ریزش دیوار، تعدادی از کارشناسان ناظر میراث فرهنگی از استان به محل حادثه آمدند که با برخورد شدید مردم مواجه و ناچار به بازگشت شدند.

محمد مرادی با ابراز تأسف از واکنش منفی مردم و یکی از اعضای شورای روستا و فضای ناامنی که به وجود آمده، گفت: من و همکارانم در میراث فرهنگی احساس مردم را درک می کنیم اما برایمان جای سؤال دارد آن زمانی که از جانب عده ای، یکسری خسارت ها به حمام وارد و این اثر تاریخی را زخمی کرده بودند، چرا واکنشی نشان ندادند.

او با تأکید بر اینکه این اثر تاریخی در حال بازسازی است و ریزش دیوار در موقع مناسبی رخ داده و می توان بازسازی را حتی بهتر از قبل انجام داد، خواستار همراهی مردم برای ادامه هرچه سریع تر کار شد.

مرادی همچنین با اشاره به تشدید افکار منفی در یکی از کانال های تلگرامی، عنوان کرد: تمامی مطالب درج شده در این کانال خلاف واقع بوده و نظارت کارشناسی در این پروژه صورت گرفته و پیمانکار هم در زمینه مرمت آثار باستانی خبره است

در خصوص انتخاب پیمانکار هم به گفته رئیس میراث فرهنگی قروه از طریق فراخوان و به صورت کشوری در سامانه مربوط به این حوزه صورت گرفته و شرکت مذکور با ثبت نام در سامانه پذیرفته شده است.

محمد مرادی در خاتمه بار دیگر درخواست همراهی مردم برای تسریع در ادامه روند کار را داشت و یادآور شد: برای مرمت و بازسازی حمام تاریخی قصلان 31 میلیون تومان از اعتبارات شهرستانی و استانی تخصیص یافته که گرچه با ریزش دیوار مقداری مخارج بالاتر می رود اما این موضوع مانع کار نخواهد شد و مراحل مرمت همانند سابق ادامه می یابد.

گفتنی است حمام تاریخی قصلان واقع در روستای قصلان در ۶ کیلومتری شمال شرق قروه سر راه دینور به سمت زنجان و در سرچشمه رودخانه شور شهر سریش آباد قرار دارد.  

این اثر تاریخی جزئی از مجموعه بزرگ ارگ، بازار، مسجد و بناهای باشکوهی بوده که به اواخر دوره زندیه و زمان حکومت خسرو خان اول، والی وقت کردستان بر می گردد. این بنا دارای قسمت های مختلفی همچون هشتی، حمام سرد، میان در، حمام گرم و خلوتی خصوصی و عمومی و خزینه و تون است. حمام دارای تزیینات منحصر بفرد، آهک بری با طرح های گیاهی، هندسی و انسانی و حیوانی است که در نوع خود قابل توجه است. این حمام در سال ۱۳۷۹ به عنوان دومین اثر تاریخی شهرستان بعد از پل تاریخی فرهادآباد تحت شماره ۲۸۳۵ در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده است./