سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 28 تیر 1397  ::  12:43   

روزنامه گاردین:

حیدر العبادی در وضعیت بدی به سر می‌برد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک روزنامه چاپ انگلیس با اشاره به تظاهرات اعتراض آمیز در استان های جنوبی عراق، تاکید کرده که نخست وزیر این کشور در وضعیت بدی به سر می برد و فشارها بر وی نیز افزایش یافته است.

به گزارش کردپرس، روزنامه گاردین در مطلبی تحت عنوان "گسترش تظاهرات در استان های شیعه نشین و نفت خیز جنوب عراق" در شماره امروز (پنج شنبه) خود به ادامه تظاهرات گسترده در این استان ها برای دومین هفته پیاپی اشاره کرده جایی که تظاهرکنندگان خشم خود را از وضعیت بد خدمات عمومی ابراز می کنند به ویژه آن که قطع مداوم جریان برق تهدیدی برای زندگی و کار آنها به شمار می آید.

به نوشته این روزنامه، تظاهرات که هفته گذشته در بصره به عنوان بزرگ ترین شهر جنوب عراق و گذرگاه اصلی صادرات نفت این کشور آغاز شده بود، گسترش یافته و مراکز استان های دیگر از جمله نجف، کربلا، عماره، ناصریه و سماوه را نیز در بر گرفته است.

گاردین همچنین تاکید کرده که با گذشت بیش از دو ماه از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور به صورت موقت و تا زمان توافق احزاب سیاسی بر سر تشکیل دولت ائتلافی جدید در پست خود باقی مانده و در نتیجه در وضعیت بسیار بدی به سر می برد در حالی که تظاهرات کنونی فشار بر وی را نیز افزایش داده است.

این روزنامه همچنین به این مسئله اشاره کرده که بصره نزدیک به 80 درصد نفت عراق را به خارج از کشور صادر می کند با این حال اهالی این شهر احساس می کنند که دولت های پیاپی به آنها خیانت کرده اند، چرا که همچنان از مشکلات گسترده در بخش خدمات عمومی و به ویژه قطع مداوم جریان برق رنج می برند.

برچسب‌ها:
#عراق
#حیدر العبادی
#تظاهرات