سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 28 تیر  ::  14:55

پژوهشگر مسائل خاورمیانه پیشنهاد کرد؛

آمریکا از توافق میان کُردها و دولت سوریه حمایت کند

سرویس جهان- میکائیل جانسن معتقد است حالا که آمریکا مشکلی با ماندن بشار اسد در قدرت ندارد بهتر است به دمشق و کردها در رسیدن به توافق کمک کند.

به گزارش کردپرس، این روزها داعش که آمریکا به بهانه مبارزه با آنها با کردهای سوریه دوست شد، در ضعیف ترین موقعیت خود در سوریه به سر می برد و دولت دمشق در حال سیطره دوباره بر مناطق مختلف این کشور است. در این میان، دولت دمشق بر لزوم کنترل دوباره بر مناطق تحت کنترل کردها در شمال و شرق این کشور چه از طریق زور و چه از طریق مذاکره تاکید می کند.

آمریکا از سال 2014 و از زمان محاصره شهر کوبانی از سوی داعش وارد سوریه شد و از نیروهای کرد برای مقابله با نیروهای داعش و بیرون راندن این گروه تروریستی از شمال شرق سوریه استفاده کرد. در واقع، آمریکا سلاح و مهمات در اختیار نیروهای کرد و متحدان عرب آنها قرار داد و از عملیات نیروهای کرد پشتیبانی هوایی به عمل آورد. این همکاری منجر به پاکسازی مناطق بسیاری نزدیک به 30 درصد کل خاک سوریه از وجود تروریست های داعش شد. اما با ضعیف تر شدن داعش، آمریکا با توجه به خشم آنکارا از دوستی میان آمریکا و کردهای سوریه، شروع به رها کردن کردها کرده است. سکوت در برابر تصرف منطقه کردنشین عفرین و نیز موافقت مشترک با ترکیه بر سر خروج کردها از شهر منبج دو مورد مشخص در این موضوع است.

میکائیل جانسن، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در مطلبی که در روزنامه انگلیسی زبان جردن تایمز نوشته معتقد است آمریکا تقریبا متقاعد شده که اسد رفتنی نیست هرچند از تایید و به زبان آوردن این امر خودداری می کند.

جانسن معتقد است دیر یا زود آمریکا 2200 نیروی خود را از مناطق کردنشین سوریه بیرون خواهد برد و این مناطق دوباره تحت کنترل دولت سوریه در خواهند آمد.

وی بر این باور است دوستی آمریکا با کردهای سوریه به دلیل نزدیکی نیروهای کرد سوریه با پ.ک.ک برای این کشور مشکل ساز بوده و رابطه میان آنکارا و واشنگتن را دچار تنش کرده است.

میکائیل جانسن معتقد است دو حادثه عفرین و منبج نشان داد که آمریکا در حال دور شدن از نیروهای کرد سوریه است اما واشنگتن که ناچار به پذیرش حاکمیت دوباره دمشق بر تمام مناطق این کشور است باید هرچه زودتر درباره اجازه دادن به کردها برای رسیدن به توافق با دمشق تصمیم گیری کند.

با این حال وی تاکید می کند که عناصری در دولت ترامپ مخالف رفتن آمریکا از این کشور هستند و معتقدند آمریکا باید برای کنترل نفوذ دیگر کشورها در سوریه مانند روسیه، همچنان نیروهای خود را در این کشور حفظ کند.

کد خبرنگار: 40101