انتشار:  شنبه 30 تیر  ::  09:21   

تدوین بودجه اقلیم کردستان پس از سپری شدن 4 سال بدون بودجه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- درحالی که اقلیم کردستان 4 سال گذشته را علیرغم اعتراضات و انتقادات نمایندگان پارلمان، بدون قانون بودجه سپری کرده است، وزارت دارایی اقلیم از دیگر وزارتخانه‌ها درخواست کرده مقدمات تدوین بودجه 2019 را فراهم کنند.

به گزارش کردپرس، اقلیم کردستان که 4 سال گذشته را در بحران شدید اقتصادی به سر برد، به دلیل این بحران و هم‌زمانی آن با جنگ داعش و کاهش نرخ نفت قادر به تدوین و تصویب بودجه عمومی نشده و امور دولت در این 4 سال بدون داشتن بودجه اداره شد.

این امر انتقادات شدید احزاب اپوزیسیون و نمایندگان پارلمان کردستان را به دنبال داشته و آنان تأکید می کردند که به دلیل نبود بودجه امور اقتصادی اقلیم بسیار مبهم و غیر شفاف بوده و هیچ نظارتی بر درآمدهای اقلیم و چگونگی هزینه کردن آن وجود ندارد.

اما طی روزهای گذشته مریوان بگوک، از مقامات وزارت آموزش و پرورش اقلیم کردستان به سایت رسمی حزب دمکرات گفت که وزارت دارایی اقلیم کردستان از دیگر وزارتخانه‌ها درخواست کرده که مقدمات لازم برای تدوین بودجه 2019 را انجام داده و تمامی هزینه های درخواستی خود، از جمله بودجه لازم برای استخدام را به منظور اختصاص بودجه مشخص و اعلام نمایند.

طبق خبر قرار است که دولت آینده اقلیم کردستان، پس از برگزاری انتخابات پارلمان کردستان در 30 سپتامبر آتی، تشکیل شده و تدوین و تصویب بودجه اقلیم را پیگیری کند.

به گفته بگوک این امر می تواند مشکلاتی چون عدم شفافیت در امور اقتصادی و تا حدودی بیکاری را در اقلیم مرتفع ساخته و وزارتخانه‌ها از طریق داشتن بودجه مصوب، اقدام به استخدام نیروی مورد نیاز خود کنند.