انتشار:  یک‌شنبه 31 تیر  ::  08:29   

اربیل: پیشنهاد اداره مشترک مناطق مورد مناقشه را مطرح کرده ایم

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سخنگوی رسمی هیئت وزیران اقلیم کردستان از طرح رسمی اداره مشترک مناطق مورد مناقشه عراق از سوی اربیل خبر داد.
 

به گزارش کردپرس، صفین دزه یی در مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد: پیشنهاد کرده ایم که اربیل و بغداد و ائتلاف جهانی ضد داعش به صورت مشترک مناطق مورد مناقشه را اداره کنند.

دزه یی گفت: اقلیم کردستان پیشنهاد کرده است که توافقی سه جانبه میان اقلیم، بغداد و ائتلاف جهانی منعقد شود تا خلا امنیتی ایجاد شده در مناطق مورد مناقشه پر گردد و طرفین به طور کامل داعش را نابود کنند.

وی تاکید کرد که پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 مناطق مورد مناقشه شاهد خلا امنیتی بوده و داعش نیز از وضعیت ایجاد شده نهایت استفاده را برده است.

نیروهای نظامی و امنیتی اقلیم کردستان در جریان رویدادهای 16 اکتبر 2017 و بازگشت نیروهای عراقی به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه مجبور به خروج از این مناطق شدند.

پیش از سال 2014 و  ورود داعش به عراق، امنیت مناطق مورد مناقشه این کشور به صورت مشترک از سوی نیروهای عراقی و پیشمرگ تامین می شد.

با حمله داعش، این مناطق به کنترل کامل نیروهای پیشمرگ درآمد و این نیرو علیرغم درخواست های بغداد حاضر به پذیرش بازگشت نیروهای دولت مرکزی به مناطق مورد مناقشه نشد.

نیروهای عراقی 16 اکتبر 2017 و روزهای پس از آن به سوی کرکوک و دیگر استان های مناطق مورد مناقشه که در کنترل نیروهای پیشمرگ بودند، حرکت کرده و توانستند همه این مناطق را به کنترل خود درآورند و نیروهای پیشمرگ در برخی مناطق در درگیری های پراکنده و در برخی مناطق بدون درگیری، این مناطق را به سوی اقلیم کردستان ترک کردند.

مقامات کُرد، ضمن متهم کردن نیروهای عراقی به‌ عدم توانایی در تامین امنیت مناطق مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی، موسوم به‌ مناطق مورد مناقشه‌، بازگشت نیروهای پیشمرگ به‌ این مناطق به‌ منظور تثبیت امنیت را خواستارند.