سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 11 مرداد  ::  12:41

پایانه های مرزی آذربایجان غربی درگاهی برای توسعه صادرات و واردات کشور

سرویس آذربایجان غربی- معاون اقتصادی استاندار گفت: رسمی شدن مرز کیله سردشت در حال پیگیری است، تحقق این موضوع می تواند مسیر توسعه صادرات و واردات را بیش از پیش هموار کند.

به گزارش کردپرس، معاون اقتصادی استاندار در جلسه بررسی موانع و مشکلات فراروی تجار و صادرکنندگان استان آذربایجان غربی با اشاره به سفر مشاور معاون اول رییس جمهور به استان گفت: هدف از این سفر، بررسی موانع و مشکلات تجار و صادرکنندگان استان و ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای عراق و سوریه است.

رضا حسینی با بیان اینکه تبدیل استان به هاب تجاری کالا جزو اولویت های استان است، افزود: آذربایجان غربی با توجه به پایانه های متعدد و سایر ظرفیت هایی که دارد می تواند نقش ویژه ای را در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری کشورمان با کشورهای عراق، ترکیه و سوریه ایفا و بعنوان هاب تجاری کالا در منطقه عمل کند.

وی ادامه داد: رسمی شدن مرز کیله سردشت نیز در حال پیگیری است که تحقق این موضوع می تواند مسیر توسعه صادرات و واردات را بیش از پیش هموار کند.

معاون استاندار در ادامه با اشاره به افزایش چشمگیر صادرات محصولات استان به اقلیم کردستان عراق در دو سال گذشته افزود: با توجه به حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق و نیازهای بازار عراق بویژه در اقلیم کردستان، باید از ظرفیت پایانه های استان بیش از پیش در توسعه صادرات استفاده کنیم.

حسینی همچنین به موضوع برگزاری نمایشگاه های مشترک اشاره کرد و گفت: بدنبال برگزاری نمایشگاه در شهر اربیل عراق جهت معرفی توانمندی ها و محصولات تولیدی استان هستیم.

مشاور معاون اول رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط تجاری ایران و عراق نیز در این جلسه میزان صادرات غیرنفتی ایران بدون احتساب میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در سال گذشته را 25 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: عراق، مقصد یک چهارم صادرات غیرنفتی کشور است.

حسن دانایی فر افزود: میزان صادرات ایران به عراق در سال گذشته حدود 10 میلیارد دلار بوده که 6 میلیارد و 400 میلیون دلار از آن به صادرات غیرنفتی اختصاص داشت.

وی با اشاره به اینکه میزان واردات ایران از عراق طی سال گذشته به حدود 77 میلیون دلار رسید، تاکید کرد: سهم ناچیز واردات ایران از عراق، پایداری مبادلات 2 کشور همسایه را بر هم می زند و زمینه افزایش واردات باید از طریق استان های مرزی از جمله آذربایجان غربی فراهم شود.

مشاور معاون اول رییس جمهوری، میانگین ارزش کالاهای صادراتی ایران به عراق را مناسب خواند و اظهار داشت: میانگین ارزش کالاهای صادراتی ایران به کشورهای مختلف دنیا 350 دلار اما به کشور عراق 500 دلار بوده و نشان دهنده صادرات کالاهای با ارزش افزوده به این کشور همسایه است.

دانایی فر از رشد قابل توجه صادرات مرزی آذربایجان غربی به عراق از طریق پیرانشهر و سردشت خبر داد و گفت: در حالی که سال گذشته به ترتیب 180 و 13 میلیون دلار کالا از پیرانشهر و سردشت به عراق صادر شده بود، این رقم در مدت مشابه امسال به 337 و 44 میلیون دلار رسید.

وی راه اندازی شرکت های مشترک حمل و نقل را برای سهولت در حمل کالاهای صادراتی به عراق بسیار موثر دانست و افزود: این امر می تواند زمینه اشتغال مرزنشینان را فراهم کرده و رضایت آنان را نیز فراهم کند.