سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 14 مرداد  ::  22:15

تحلیلگر مسائل خاورمیانه:

رفراندوم، طرح آمریکا را برای ایجاد دولت کردی در سوریه ناکام گذاشت

سرویس جهان- الیجا مگنایر معتقد است اقدام مسعود بارزانی، رییس سابق اقلیم کردستان عراق در برگزاری رفراندوم بدون هماهنگی با آمریکا، طرح واشنگتن را برای ایجاد دولت کردی مستقل در شمال سوریه ناکام گذاشته است.

 

سرویس جهان- دولت آمریکا از سال 2014 و به بهانه حمایت از کردها در برابر داعش و نابودی این گروه تروریستی در سوریه، از نیروهای کرد سوریه حمایت کرده است. کردها در شمال سوریه سه کانتون خودگردان تشکیل دادند اما ترکیه با تهاجم خود به کانتون کردنشین عفرین در زمستان گذشته، این منطقه کردنشین را از قلمرو تحت کنترل کردهای سوریه جدا کرد.

الیجا مگنایر، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه در مقاله ای که در سایت خود منتشر کرده، معتقد است در واقع، آمریکا با هدف ایجاد یک دولت مستقل کردی در شمال سوریه از کردها حمایت کرد و نیروهای خود را به سوریه گسیل داشت.

وی در مقاله خود نوشت: آمریکا در واقع می خواست دولت خومختاری مانند اقلیم کردستان پس از رژیم صدام حسین را نیز در سوریه ایجاد کند که بعدا امکان ادغام آنها و ایجاد یک منطقه کردی مستقل متشکل از مناطق کردنشین عراق و سوریه فراهم شود.

اما وی معتقد است که اقدام مسعود بارزانی به برگزاری رفراندوم استقلال و عدم توجه وی به طرح آمریکا برای تعویق 18 ماهه رفراندوم، برنامه آمریکا را برای ایجاد منطقه مستقل کردی در شمال سوریه عقیم گذاشته است.

مگنایر بر این باور است که کردهای سوریه دیگر امیدی به آمریکا ندارند و می دانند که واشنگتن دیر یا زود سوریه را ترک می کند به همین دلیل بهترین تصمیم را گرفته و اقدام به مذاکره با دولت سوریه کرده اند.

کد خبرنگار: 40101