سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  دوشنبه 15 مرداد  ::  01:27

گزارش کردپرس:

تنش بین شهردار و شورای شهر دره شهر، واکنش های مردمی دلایل اعضای شورا

سرویس ایلام- مردم شهرستان دره شهر در حوزه جنوبی استان ایلام در روزهای گذشته شاهد تنش بین شهردار و اعضای شورای این شهر بودند که در نهایت به برکناری شهردار دره شهر توسط اعضای شورای شهر منجر شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، در روزهای اخیر به دنبال بالا گرفتن اختلافات و تنش بین شهردار دره شهر و اعضای شورای این شهر، پس از طرح استیضاح شهردار با امضای چهار تن از اعضای شورای شهر در نهایت اکثریت اعضای شورای شهر رأی به برکناری شهردار این شهر دادند.

درخواست برای استیضاح شهردار دره شهر در حالی بود که این اقدام با مخالفتهای تعداد زیادی از اهالی دره شهر و همچنین مسئولان این شهر مواجه بوده است که به همین مناسبت عده ای از مردم دره شهر در روزهای آخر هفته گذشته در مقابل دفتر شورای دره شهر تجمع و نسبت به در خواست استیضاح شهر اعتراض کردند.

استیضاح شهردار برگرفته از مسائل شخصی است و ارتباطی با خدمات شهری ندارد

یکی از اهالی شهرستان دره شهر که در این تجمع شرکت کرده بود در این باره در گفتگو با کردپرس می گوید: شهردار دره شهر با اینکه مدت زیادی از زمان فعالیتشان در شهرداری نمی گذرد اقدامات و خدمات قابل توجهی در این شهر داشته اند.

امیری افزود: شهردار دره شهر زمانی فعالیت خود را در این شهر آغاز کرد که بودجه بسیار اندکی برای فعالیت های عمرانی در اختیار وی بوده است و با این حال وی در این مدت خدمات ارزنده و قابل توجهی در این شهر دادشته اند.

وی افزود: شهردار دره شهر در همان ماههای نخست فعالیت خود، مطالبات مردمی را مورد توجه خود قرار داده و توانست در زمان کوتاهی به مطالبات عمومی شهروندان پاسخ دهد.

این شهروند دره شهری گفت: توسعه فضاهای سبز شهری در دره شهر، ساخت برخی امکانات عمومی مورد نیاز شهروندان، توجه به موضوع نشاط و شادابی شهروندان و پی گیری مسائل حقوقی و مطالبات مردمی از جمله برنامه های موفق شهردار دره شهر در مدت زمان کوتاه دوران فعالیتش بوده است که مردم دره شهر بارها  در مناسبت های مختلف رضایت مندی خود را از خدمات شهردار این شهر اعلام کرده اند.

امیری افزود: بر اساس آنچه که ما شنیده ایم استیضاح شهردار ارتباطی با خدمات شهری و فعالیت های عمرانی وی ندارد بلکه دلایل آن یک سری مطالبات شخصی از شهردار، دخالت شورائیان در عزل و نصب های شهری و موارد غیر موجه دیگر بوده است.

برخی اعضای شورای شهر برای شهردار شدن صف کشیده اند

موضوع استیضاح شهردار دره شهر واکنش برخی مسئولان این شهرستان را هم در پی داشته است که در این زمینه امام جمعه دره شهر در خطبه های نماز جمعه این هفته دره شهر به این موضوع واکنش نشان داده و نسبت به اقدام اعضای شورای شهر به موضوع استیضاح انتقاد کرد.

حجت الاسلام محمدجواد قنبر بیگی افزود: با توجه به اینکه در روزهای اخیر افراد زیادی با مراجعه به دفتر امام جمعه نسبت به موضوع استیضاح و برکناری شهردار اعتراض داشته اند از شورای شهر انتظار داریم بجای منافع و مصالح افراد خاص براساس مصالح و منافع مردم تصمیم گیری کنند.

باتوجه به اینکه تاکنون تصمیم اعضای شورای شهر قطعی نشده است نکات زیادی مد نظر داریم که در هفته های اینده بیان خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه مردم از اعضای شورای شهر انتظار تلاش و خدمات عمرانی دارند افزود: ما به اعضای شورا رای داده ایم که در شورا کار کنند اما عده ای از آقایان  برای شهردار شدن صف کشیده اند لذا ما به اعضای شورای شهر توصیه می کنیم از خودشان کسی بعنوان شهردار انتخاب نشود.

دلیل قانع کننده ای برای عزل شهردار دره شهر ارائه نشده است

امام جمعه دره شهر با اشاره به حمایت خود از فعالیتها و خدمات شهردار دره شهرافزود: برخی گفته اند دلیل حمایت امام جمعه از شهردار منافع شخصی بوده است اما امام جمعه از هیچکدام از مسئولین ازجمله نماینده شهر، استاندار، فرماندار وشهردار به دنبال منفعت شخصی نیست چرا که امامت جمعه اساسا منفعت مالی ندارد، شما می توانید یک روز کامل را در دفتر بگذرانید تا متوجه این موضوع شوید.

قنبربیگی با اشاره به اینکه از جان و دل کار کردن این شهردار برای مردم دلیل ورود ما به این جریان بوده است افزود: آقایان شورای شهر نیز تاکنون دلیل قانع کننده ای برای عزل شهردار ارائه نداده اند.

وی همچنین با توصیه به اعضای شورای شهر دره شهر در خصوص لزوم تصمیم درست و منطقی در این زمینه گفت: از شورا شهر انتظار داریم که به بهترین نحو ممکن در این باره تصمیم گیری کنند.

امام جمعه دره شهر تصریح کرد: مسلما اگر شورای شهر آنچه که به مصلحت مردم است را انجام ندهند ما در هفته های آینده مطالب مفصلی برای مردم خواهیم گفت.

فعالیتهای  اجرایی خارج از ضوابط و بدون مجوز و هماهنگی شهردار از دلایل استیضاح

به دنبال تنش های ایجاد شده بین شهردار و شورای شهر دره شهر که به برکناری وی منجر شد خبرگزاری کردپرس به سراغ یکی از اعضای شورای شهر دره شهر رفته و دیدگاههای وی را در این زمینه جویا شد.

هوشیار هنجار عضو و سخنگوی شورای شهر دره شهر در این باره در گفتگو با کردپرس با رد برخی اظهار نظرها که مسائل شخصی را از دلایل استیضاح و برکناری شهردار دره شهر دانسته اند به کردپرس گفت:اگر دلایل و مسائل شخصی دلیل برکناری شهردار بوده است پس چرا اعضای شورا روز اول به شهردار شدن وی ردی داده اند.

وی ناهماهنگی شهردار با اعضای شورای شهر در انجام برخی هزینه ها و پروژه ها را از دلایل استیضاح شهردار دانسته و گفت: برابر قوانین و مقررات، شهردار در انجام برخی هزینه ها که سقف مالی مشخصی دارند لازم است مجوز و مصوبه اعضای  شورا را داشته باشد در حالی که ما شاهد هزینه هایی با سقف مالی بسیار بالا بوده ایم که شهردار در انجام این هزینه ها هیگونه هماهنگی با شورای شهر نداشته است.

سخنگوی شورای شهر تصریح کرد: انجام برخی هزینه ها تا سقف مشخصی از اختیارات شهردار است اما هزینه هایی بالاتر از یک سقف معین نیاز به مصوبه و مجوز شورای شهر دارند که شهردار دره شهر در برخی موارد در این زمینه از قانون تخطی کرده و در مواردی حتی تا سقف 200 میلیون تومان هزینه را بدون مصوبه شورا انجام داده است.

حمایتهای مردمی از اقدام شورای شهر دره شهر در برکناری شهردار

هنجار، با اشاره به اینکه در روزهای اخیر برخی  افراد بدون اطلاع از عملکرد و برخی تخلفات اداری شهردار و یا استعلام از شورای شهر  در خصوص کسب اطلاع از مشکلات پیش آمده اظهار نظر کرده و با اقدامات شورای شهر مخالفت کرده اند گفت: این افراد اگر از اعضای شورای شهر در این زمینه استعلام می گرفتند ما قطعا در این زمینه روشنگری می کردیم.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر دره شهر در موضوع استیضاح و عزل شهردار کاری خلاف قانون و ضوابط انجام نداده اند گفت: ما اعضای شورا این حق را داریم که از حقوق قانونی مردم بر اساس اعتمادی که ما کرده اند دفاع کنیم.

عضو و سخنگوی شورای شهر دره شهر با اشاره به اینکه قطعا موضوع استیضاح و برکناری شهردار دره شهر با مخالفتهایی همراه بوده است گفت: در عین حال بسیاری از مردم هم از اقدام شورای شهر دره شهر در موضوع استیضاح و برکناری شهر دار حمایت کرده اند.

هنجار در ادامه با اشاره به اقدامات و عملکرد شهردار دره شهر در دوران تصدی خود در این سمت گفت: اگرچه که شهر داری بودجه کلان برای انجام فعالیتهای آنچنانی در اختیار نداشته است اما عمده فعالیتهایی که توسط وی در این مدت صورت گرفته بیشتر نماسازی و زیباسازی های ظاهری بوده که اغلب هم بدون هماهنگی و مصوبه شورای شهر انجام گرفته و کارهای زیرساختی چندانی توسط وی صورت نگرفته است.