سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  دوشنبه 15 مرداد  ::  23:16

روحانی:حرف های ترامپ برای ایجاد جنگ روانی در ایران است

سرویس ایران- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی درگفت وگوی زنده تلویزیونی بامردم گفت: به نظر من مخاطب ترامپ از طرح برخی حرفها این است که در این جنگ روانی، مردم ایران را دچار تردید کرده و از آن برای انتخابات کنگره در ماه های آینده استفاده کند.

به گزارش  کرد پرس  حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی دوشنبه در مصاحبه تلویزیونی افزود:حرف های ترامپ یا برای بهره برداری داخلی در انتخابات امریکا است یا برای جنگ روانی با مردم ایران.

وی با بیان اینکه بعد از خروج از برجام اگر چه اول گفتند شروطی داریم و الان مذاکره بدون پیش شرط را مطرح می کنند؛ ادامه داد: مقامات آمریکایی متناقض می گویند. باید از این نکته شروع کنم که مردم ما در طول سال های گذشته تجربه خوبی دارند هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران.

روحانی افزود: کسانی که امروز دولت را در ایران در اختیار دارند کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل و مذاکره و گفت وگو بوده است.بر این مبنا پیش رفتند و حتی با آمریکایی ها و بقیه مذاکره کردند و در طول 2 سال مداوم و مذاکرات به نتیجه ای رسید که کم و بیش آمریکایی ها اجرا می کردند و مابقی بیشتر متعهد بودند و ایران هم متعهد بود.

وی افزود: کسی که ادعا می کند و می گوید تمایل به مذاکره دارم. مذاکره مبانی دارد و اولین مبنای آن صداقت است که دو طرف باید باور داشته باشند به صداقت؛ به نتیجه رسیدن مذاکره که مذاکرات به نتیجه موردنظر انها برسد کسی که امروز ادعای مذاکره دارد کسی است که بدون مذاکره از تعهدات بین المللی از(معاهده) پاریس و تجاری خارج شده و مخاطب این حرفها دولت ایران نیست که بخواهد جواب دهد آنها به ما خطاب نمی کنند در این مذاکره چون آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند و از پشت میز مذاکره خارج شدند.

رییس جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: کسی که ادعای مذاکره دارد ابتدا نشان دهد واقعا با مذاکره می خواهد مساله حل شود. همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی دارد کسی در برابر فردی که رقیبش است یا دشمنش اگر از چاقو استفاده می کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می برد پاسخ این است که باید اول چاقو را درآورد و بیاید سر میز مذاکره و منطق مذاکره والا ما حتی در دولت جدید هم با دولت امریکا مذاکره کردیم دولتی که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با وزیرخارجه امریکا مذاکره کردیم.

کسی که از مذاکره خارج شده و پشت کرده به مذاکره ترامپ ودولت ترامپ است

وی ادامه داد: کسی که از مذاکره خارج شده وپشت کرده به مذاکره ترامپ ودولت ترامپ است وکاری که انجام می دهد کاری است علیه ملت و منافع ملی ایران بنابراین اگر صداقت باشد، ایران همواره از مذاکره استقبال کرده است.

رئیس دولت دوازدهم در پاسخ به اینکه صداقت را چطور می توانند نشان دهند؟ گفت: حداقل اینکه با تحریم معنی ندارد؛ اگر کسی صادقانه می گوید من می خواهم مذاکره کنم و نتیجه ای برسم ان وقت تحریم علیه کودکان ایران است علیه بیماران و بزرگسالان و مردم ایران است و این متناقض است.

وی افزود: کسی که مردم و ملت ایران را تحت فشار می گذارد و هر روز دیگران را می فرستد و تشویق می کند که با ایران تعامل نداشته باشند در واقع فشار ترامپ تنها علیه ملت ایران نیست علیه تمام شرکت هایی است که با ملت ایران در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: بنابر این ، این دو با هم سازگار نیست من پیش شرطی ندارم، اگر دولت آمریکا آماده است راجع به پرداخت غرامت هایی که به ملت ایران پرداخت کند از سال 32 تاکنون به خاطر مداخلات در زندگی مردم در کشور ایران آماده ایم برای مذاکره که چگونه می خواهد این غرامت ها را پرداخت کند.

آمریکا بدهکار ملت ایران است

رئیس دولت دوازدهم گفت: آمریکا بدهکار ملت ایران است و به خاطر مداخلات متعدد در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی است و هم بدهکاری اش را پرداخت کند ما همواره در تاریخ اهل مذاکره بودیم و هستیم.

روحانی در پاسخ به اینکه شبی که ترامپ از برجام خارج شد شما در صحبت با مردم به اروپائی ها مهلتی را دادید که با گذشت این چند ماه آیا تعهدات قابل قبولی از سوی اروپائیان می بینید و فکر می کنید منافع برجام می پربد که در برجام باقی بمانیم، گفت: آمریکائی ها اول دنبال این بودند که بقیه کشورهای 5=1 را با خود همراه کنند به همین دلیل ترامپ در 22 دی ماه سال گذشته از شکایش خواست که مذاکره مجدد را شروع کنند .

وی ادامه داد: موفق نشد و کسی پاسخ مثبت نداد و ناپار شد بگوید تنهایی از برجام خارج می شود که در اردیبهشت ماه از برجام خارج شد هدفش این بود که بعد از خروج امریکا از برجام ایران هم بلافاصله از برجام خارج شود تا بتوانند پرونده را به شورای امنیت ببرند .

رییس جمهوری اضافه کرد: ما یک دستاوردی داریم در برجام و آن قطعنامه 2231 است که این قطعنامه اولا قطعنامه های قبلی را ملغی می کند و همه کشورهای جهان را دعوت می کند که از برجام پشتیبانی کنند و در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان سند و پیمان بین المللی مستحکم است.

روحانی افزود: ترامپ می خواست همه این دستاوردها را از ما بگیرد آمریکا می خواست به تنهایی بیاید روبروی ایران برای تحریم و می خواست همه دنیا را وادار کند به تحریم و الان هم همه دنیا را وادار می کند به تحریم ایران ولی در این کار ناموفق بود یعنی هم اروپایی ها مخالفت کردند و روز دوشنبه امریکا می خواهد اولین قدم را بردارد. اروپائی ها در برابر امریکا ایستادگی کردند و قانون ممانعت از تحریم را اعلام کردند و گفتند هر شرکتی که با ایران کار می کند و اگر می خواهد حرف امریکا را قبول کند و ایران را تحریم کند اروپا آن را تحریم می کند.

اروپا امروز روبروی امریکا ایستاده

وی ادامه داد: اروپا امروز روبروی امریکا ایستاده. اروپایی که همیشه متحد امریکا بوده است و ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم و به جز چند کشور معدود طرفدار ایران هستند ایرانی که کشوری که در هر تعهدی که قابل اعتماد است می شناسند.

رییس جمهوری گفت: مهلتی که به اروپا دادیم در دسترس است و دیگران یعنی 4 + 1 بتوانند فشار امریکا را جبران کنند و برجام حفظ شود.

از نظر سیاسی به نظر من اروپائی ها سنگ تمام گذاشتند یعنی موضع گیری کردند حرف زدند و مقررات وضع کردند و به صراحت کار امریکا را غیرقابل قبول دانستند نه تنها آنها مابقی جهان هم به این صورت است ولی در مقام عمل باید برنامه ریزی کنند که چگونه می خواهند جبران کنند.

روحانی افزود: چند قدم برداشتند در این زمینه و ما در اروپا از نزدیک مذاکره کردیم و با چین و روسیه مذاکره کردیم. همه این ها قولشان براین مبنا است که به تحریم اعتنا نخواهیم کرد. مشکل شرکت هایی است که تحت فشار امریکا تحت تاثیر قرار گیرند و بنابراین به نظر من منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و جلسه ای در اواخر ماه اوت بناست برگزار شود بین ایران و پنج کشور دیگر مخصوصا با اتحادیه اروپا و در حاشیه اجلاس سازمان ملل در سطح وزرا قرا است صحبت شود.

وی اضافه کرد: آنچه امروز می خواهیم این است که در واقع اساس تحریم برمی گردد به سه ماه آینده که آمریکا می خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود و قولی که اروپا و چین و روسیه دادند این است که بتوانند ایستادگی کنند برای فروش نفت و هم روابط بانکی ما با دنیا حفظ شود.