سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 16 مرداد  ::  08:29

یادداشت کردپرس؛

رسالت خبرنگاران در جنگ اقتصادی / نصرت اله حیدری

سرویس ایلام– به بهانه‌ی روز خبرنگار، دکتر نصرت‌اله حیدری با ارسال یادداشتی به کردپرس، به نقش مهم این قشر در جنگ اقتصادی این روزهای ایران پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، دکتر نصرت‌اله حیدری، استاد علوم سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه در یادداشت خود می‌نویسد:

اهمیت و رسالت رسانه تا بدانجاست که آنان را در کنار قوای سه گانه (مجریه، مقننه، قضائیه) رکن چهارم دموکراسی و مردم سالاری می دانند.

۱۷ مرداد سالروز شهادت خبرنگار صارمی را به عنوان روز خبرنگار نامیده اند. روز خبرنگار، روز تجلیل از تلاشگران عرصه دانایی و شفافیت است. باید این روز را گرامی داشت و کار خبرنگاران را ارج گذاشت.

رسانه ها باید تلاش نمایند آنچه را که می خواهند و آنچه را که ملت استحقاق دارد به او عرضه دارند. در شرایط کنونی دغدغه مردم آرامش و ثبات سیاسی در جامعه  با اولویت حل مشکلات اقتصادی و ارزی است. مردم امروز دنبال شفافیت و کارامدی در نظام هستند و خبرنگاران باید این مطالبه جدی ملت را پیگیری نمایند.

مردم عادی جامعه که امروز بار اصلی گرانی ها بر دوش آنان است، توان گلاویز شدن با مسایل پیچیده سیاسی و اقتصادی را ندارند. اینجاست که خبرنگاران و رسانه ها باید این نقش را ایفا کنند. تجربه نشان داده است در هر جامعه ای که رسانه در آن قوی باشد، هم پرسشگری هست وهم پاسخگویی.

رسانه ها باید اعتماد عمومی را به دست آورند تا آنچه  مسئولان دلسوز می توانند و باید انجام دهند و می دهند به شکل کلی قبول و باور کنند.

رسالت رسانه در شرایط جنگ اقتصادی کنونی این است که ضمن  اطلاع رسانی شفاف، امید بخشی را  نیز باید به جامعه تزریق نماید. راهبردهای ذیل در موقعیت کنونی می‌تواند از سوی رسانه ها دنبال شود:

1) باید ملت را آگاه و بیدار نگاه دارند.

2) ثبات بخشی به جامعه  باید در همه عرصه ها تقویت شود.

3) ابعاد گسترده جنگ اقتصادی دشمن در کنار توان و ظرفیت اقتصادی کشور تبیین شود. این مساله می تواند مانع پمپاژ یأس و ناامیدی در جامعه شود.

4) برخی مسئولان و نهادهای قدرت که در این مقطع تاریخی  حساس دچار غفلت و فراموشی در مأموریت خود شده اند را باید بیدار کرد.

5) اگرجامعه دچار آشفتگی و شوریدگی گردید باید آنان را با اخبار صحیح و امیدبخش آرام کرد. دشمن در این حوزه با بهره گیری از عملیات و تکنیکهای روانی، سرمایه گذاری عظیمی نموده است. امیدبخشی و تلاش مسئولان عامل تحرک در جامعه بوده و اصحاب رسانه باید تلاش کنند این  تحرک از حرکت باز نایستد.

رابطه ناهموار اقتصاد و دموکراسی چالش برانگیز است. دشمن از مشکلات اقتصادی به دنبال حذف موجودیت نظام اسلامی است، باید در این عرصه عالمانه وارد شد. داشتن سواد رسانه ای، دادن اطلاعات درست، احترام به افکار عمومی، حضور به موقع در تحولات اعم از اقتصادی، اجتماعی و غیره در رفع این چالش بسیار مؤثر است.

ایران رسماً وارد یک جنگ تمام عیار با آمریکا شده است. محور این جنگ هم اقتصادی است و بخش مهمی از راهبردهای ضد ایرانی وزارت خزانه داری آمریکا، بهره گیری از عملیات روانی، تبلیغات و  فریب رسانه ای است. بی شک سربازان خط مقدم این جبهه بعد از مسئولان و سیاست گذاران اقتصادی، اصحاب رسانه هستند.

امروز رسانه ها و خبرنگاران شریفی در ایران و ایلام وجود دارند و در عرصه مقابله با جنگ نرم و هجمه اقتصادی با اطلاع رسانی صحیح در کنار مردم و مسئولان قرار دارند. باید این سرمایه های مهم را حرمت نهاد و تکریم کرد. روز خبرنگار فرصتی است تا از این دیده بانان عرصه اطلاعات و خبر تجلیل کرد و قدردان زحماتشان بود. باید باورمان بشود که قدرت یک روزنامه برابر با قدرت یک بمب اتم است.