سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 16 مرداد  ::  14:47

واشنگتن تایمز گزارش داد:

همکاری نظامی ترکیه و آمریکا علی رغم تنش دیپلماتیک

سرویس جهان- روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: با وجود اختلافات دیپلماتیک شدید میان ترکیه و آمریکا، نیروهای نظامی این دو کشور با هم همکاری می کنند.
 

به گزارش کردپرس، ترکیه و آمریکا در روزهای گذشته از الفاظ تند و تهدیدآمیز علیه یکدیگر استفاده کرده اند. این اختلافات سیاسی به دنبال درخواست آمریکا برای آزادی کشیش زندانی این کشور در ترکیه و خودداری ترکیه از قبول درخواست آمریکا بوجود آمده است. البته این دو کشور بر سر مسائل دیگری مانند خرید سیستم دفاعی اس 400 روسی از سوی آنکارا، بحران سوریه و عدم استرداد فتح الله گولن، روحانی مخالف ترکیه از سوی آمریکا مناقشه دارند.

با این حال، روزنامه واشنگتن تایمز در شماره امروز خود نوشت این دو کشور علیرغم تنش شدید در مسائل دیپلماتیک، همکاری نظامی خوبی  با هم از جمله در سوریه دارند.

سرهنگ راب مانینگ، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفته بود: «رابطه نظامی آمریکا با ترکیه چیزی است که ما به آن متعهد هستیم.»

وی افزود: «دیدار هفته گذشته میان فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا با رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه شاهدی بر تعهد مذکور است هرچند دو دولت بر سر چند موضوع با هم مجادله دارند.»

بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن تایمز، آمریکا اخیرا محموله هایی از سلاح و مهمات به منبج منتقل کرده تا 200 سرباز ترکیه تمرینات خود را با استفاده از تجهیزات و جنگ افزار نظامی آمریکا انجام دهند و بعد از حدود 4 هفته عملیات مشترک خود را احتمالا علیه داعش آغاز کنند.

به نوشته این روزنامه، ترکیه و آمریکا به طور جداگانه در خاک سوریه در حال انجام عملیات نظامی هستند؛ آمریکا در سوریه مشغول مبارزه با داعش است و ترکیه در این کشور به دنبال ضربه زدن به نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG و حزب کردی نزدیک به آن یعنی PYD  است.

کد خبرنگار: 40101