سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  سه‌شنبه 16 مرداد  ::  16:26

نامه ۱۳ نهاد بسیج دانشجویی کرمانشاه به مجمع نمایندگان استان؛ درخواست تصویب قانون CGT

سرویس کرمانشاه- بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان کرمانشاه طی نامه‌ای در واکنش به وضعیت کنونی اقتصاد کشور خواستار تصویب سریع و اجرای بی‌نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) شدند.

به گزارش کردپرس به نقل از تسنیم، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان کرمانشاه طی نامه‌ای در واکنش به وضعیت کنونی اقتصاد کشور خواستار تصویب سریع و اجرای بی‌نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) شدند و از نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس خواستند نگاه واقع‌گرایانه، دلسوزانه، مسئولانه و علمی ـ تخصصی به موضوعات اقتصادی داشته باشند.

در این نامه آمده است: نظر به اینکه دشمنان این مرز و بوم و در راًس آنها آمریکای جنایتکار همواره درصدد ایجاد فشار بر آحاد جامعه و در هم شکستن مقاومت مردم انقلابی و ولایتمدار ایران اسلامی هستند، ملت بصیر و مسلمان، بار دیگر با همدلی و همگرایی همچون گذشته بینی شیطان بزرگ را به خاک خواهد مالید و بیش از پیش با سرعتی فزاینده به سمت قله‌های پیشرفت گام برخواهد داشت. از این رو بر نمایندگان مردم در خانه ملت فرض است که با وضع قوانین حمایتی و نظارتی  و با جدیت درصدد ریل‌گذاری صحیح برای سامان بخشیدن دولت بر اقتصاد کشور برآیند. هدایت سیل عظیم نقدینگی به وجود آمده در سالهای اخیر  به سمت بازارهای جذاب غیر مولد مانند طلا، ارز و البته مسکن باعث جهش ناگهانی قیمت‌ها و اثرگذاری منفی بسیار زیادی در اقتصاد کشور و همچنین قدرت خرید مردم گردیده است. از این رو مجلس و دولت باید با وضع و اجرای قوانین مالیاتی پیشگیرانه و سلبی، جذابیت به وجود آمده در این بازارها را برای سودجویان و سفته بازان هزینه ساز نمایند.

این نامه می‌افزاید: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته قوانین مالیاتی طوری تنظیم شده است که هیچگاه سرمایه‌گذاران به سمت خرید سرمایه‌ای و غیرمصرفی طلا ارز و مسکن نخواهند رفت، دلیل این کار تنها، به‌صرفه و سودآور نبودن این نوع سرمایه‌گذاری برای آنهاست، زیرا قوانین مالیاتی به آنها اجازه نخواهد داد با سفته بازی و خرید و فروش مکرر در این نوع بازارها به کسب سودهایی با نرخ بالا بپردازند، لذا به نظر می‌رسد وضع قوانین مالیاتی همچون مالیات بر عایدی سرمایه (C.G.T) نقش بسیار مهمی در کنترل قیمت‌ها در این بازارها خواهد داشت.

در این نامه آمده است: براساس آمارهای رسمی بیش از 2.5 میلیون مسکن خالی از سکنه در کشور وجود دارد و این بدین معنی است که سودجویان هر روز بیش از پیش سعی در تبدیل مسکن از کالایی مصرفی به کالایی سرمایه‌ای دارند، جدای از مسئله بازار مسکن، سوداگران و سفته بازان در بازار طلا و ارز هم همین رویه را پیش گرفته و با توجه به خلأهای متعدد قانونی، اقتصاد کشور را با چالشهای متعدد از جمله افزایش ناگهانی و سرسام آور نرخ طلا، ارز، مسکن و به تبع آن کالاهای اساسی مورد نیاز مردم مواجه می‌کنند و اکنون با توجه به وجود بیش از 20 میلیون دلار از منابع ارزی کشور در خارج از سیستم بانکی و همچنین وجود بیش از  400 تن طلا در منازل که حداقل نیمی از آن به صورت سرمایه‌ای است باید لزوم وضع و اجرای قوانین مالیاتی تنظیمی از جمله قانون اخذ مالیات بر عایدی سرمایه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

این نامه می‌افزاید: پیش از این نبود سیاستها و قوانین مالیاتی تنظیمی و تنبیهی باعث افزایش شکاف طبقاتی گردیده است به طوری که سودجویان با سفته بازی هر روز ثروتمندتر و دهک‌های متوسط جامعه به‌دلیل عدم ورود به بازارهای غیرمولد ارزش سرمایه و پس‌انداز خود را روز به روز در حال کاهش می‌بینند، مطالعه و تحقیقات قرارگاه شهید احمدی روشن استان کرمانشاه بر‌اساس آمارهای منتشر شده نشان از تجربه موفق  کشورهای توسعه یافته در مورد وضع و اجرای قوانین مالیات تنظیمی دارد که اجرای این نوع قوانین مالیاتی موجب خروج سوداگران و سفته بازان از بازارهای غیرمولد شده و آرامش، رونق و ثبات را به این بازار باز می‌گرداند. برخی مخالفان دریافت مالیات بر عایدی سرمایه اعمال این قوانین را با وجود قانون مالیات نقل و انتقال مسکن ظالمانه می‌دانند و این در حالی است که در صورت وضع مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات نقل و انتقال املاک حذف خواهد شد و افراد عادی که بدون دلیل به خاطر فروش ملک خود مالیات پرداخت می‌کردند دیگر نیازی به پرداخت مالیات ندارند

در این نامه آمده است: از دیگر محاسن تصویب واجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه می‌توان به این نکته اشاره کرد که نقطه هدف این قانون آن دسته از افرادی است که به طمع کسب سود بدون هیچ‌گونه تلاش و زحمتی در جامعه با خرید خانه‌های متعدد، مسکن را احتکار می‌کنند. این قوانین باعث عرضه املاک احتکار شده می‌گردد و از همین رو سبب کاهش قیمت مسکن در بازار و خرید مسکن توسط مصرف کننده واقعی از جمله زوج‌های جوان و دهک‌های متوسط جامعه می‌گردد. در صورت تصویب و اعمال این قانون از این به بعد با توجه به عدم ورود سودجویان و سفته بازان به بازار مسکن به دلیل عدم سودآوری بالا، این بازار از تکانه‌ها و التهابات بازار مصون خواهد ماند به طوری که هجمه ناگهانی از طرف خریداران سودجو به این بازار وارد نخواهد شد و قیمت‌گذاری براساس عرضه و تقاضای منطقی و مصرفی صورت خواهد گرفت. حال با توجه به اینکه نمایندگان با رأی مردم و به عنوان وکیل آنها در مجلس شورای اسلامی حضور دارند شایسته است جهت جلوگیری از تضییع حقوق مردم نسبت به وضع قوانینی از این دست اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. مقتضی است نمایندگان محترم در نظر داشته باشند که پیشتر لایحه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه دو بار در مجلس مطرح گردیده که به دلایل سیاسی و نامه‌نگاری وزارت راه و شهر سازی از دستور کار مجلس خارج شده است.

در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کرمانشاه آمده است: براساس کلام شهید مظلوم آیت الله بهشتی، "دانشجو موذن جامعه است" در همین راستا جامعه دانشگاهی استان کرمانشاه از نمایندگان استان انتظار دارد در راستای حمایت از اقشار متوسط و پایین جامعه و با هدف جلوگیری از سودجویی سوداگران و سفته بازان، به صورت علنی در صحن مجلس و رسانه‌ها از طرح مالیات بر عایدی سرمایه دفاع کرده و با رأی موافق خود آن را برای اجرا به صورت قانون به دولت تکلیف کنند. و براساس بیانات و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مطالبه‌گری برپایه علم و آگاهی از وظایف دانشجویان است که جامعه دانشجویی استان امیدوار است در انجام وظایف خود در پیشگاه الهی موفق و پیروز باشد و انتظار می‌رود نمایندگان محترم مجلس بیش از پیش وظایف خود در قبال آحاد مردم را به نحو احسن انجام داده تا بدین سبب در پیشگاه خداوند متعال و همچنین در برابر خون شهیدان و انظار مردم مأجور و خدوم باشند.

این نامه از طرف بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه، بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی استان کرمانشاه، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی کرمانشاه، بسیج دانشجویی جهاد دانشگاهی کرمانشاه و بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه تدوین شده است.