سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 17 مرداد 1397  ::  20:00   

نماینده‌ کُرد مجلس عراق در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

چرایی پشتیبانی نیچروان بارزانی از نخست وزیری مجدد حیدر العبادی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – احمد حاجی رشید نماینده‌ کُرد مجلس عراق دو عامل نفت و سیاست های آمریکا را در حمایت نیچروان بارزانی از نخست وزیری مجدد حیدر العبادی دخیل دانست.

 

کردپرس: مذاکرات تشکیل فراکسیون بزرگتر پارلمانی در عراق در راستای حصول توافق برای تشکیل دولت جدید میان ائتلاف های بزرگ و کوچک پیروز در انتخابات 12 می ادامه‌ دارد و هر روز اخبار ضد و نقیض از دید و بازدیدهای رهبران سیاسی عراقی و توافق های آن ها برای این مهم منتشر می شود.

در این میان سفر از پیش اعلام نشده نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و معاون دبیر کل حزب دمکرات کردستان (پارتی) به بغداد و دیدار و گفتگو با حیدر العبادی نخست وزیر عراق و رهبر ائتلاف النصر به عنوان یکی از نامزدهای تصدی مجدد این پست در حالی که حمایت ویژه آمریکا و غرب را پشت سر خود دارد، خبرساز شد.

احمد حاجی رشید نماینده‌ کُرد دوره‌ سوم مجلس نمایندگان عراق در گفتگو با خبرنگار کردپرس در خصوص آخرین مذاکرات و ائتلاف ها برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی و تشکیل دولت جدید عراق، گفت: هم اکنون همه‌ احزاب و ائتلاف ها منتظر اعلام نتایج بازشماری دستی آرا هستند. تاکنون نتایج بازشماری آرا نهایی و اعلام نشده‌ است. برای بازشماری آرا آن گونه‌ که‌ پارلمان مصوب کرد تمامی صندوق ها بازشماری نشدند و به‌ ویژه‌ در اقلیم کردستان بازشماری به‌ صورت محدود بود و ما در ارتباط با اقلیم کردستان گفتوگوهایی با نهادهای مربوطه‌ انجام داده‌ ایم و منتظر اعلام نتایج نهایی هستیم که‌ اعلام گردد. از سوی دیگر، هنوز هم فراکسیون بزرگتر پارلمانی در مجلس نمایدگان عراق تشکیل نشده‌ است. احزاب و ائتلاف های سیاسی دارای مطالبات و انتظارات بسیاری هستند.

نماینده جماعت اسلامی کردستان در مجلس عراق، افزود: در این میان تاثیرگذاری دو  طرف خارجی یعنی ایران و آمریکا بر روند تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی و تشکیل دولت و انشقاق در میان کردها و شیعیان به‌ صورت برجسته‌ ای وجود دارد و تاکنون شاهد نتیجه‌ مشخصی در تشکیل ائتلاف بزرگتر پارلمانی نیستیم و روند تشکیل این فراکسیون با اما و اگرها بسیاری مواجه‌ است.

وی پیش بینی کرد که‌ با وضعیت موجود در عراق و به‌ نتیجه‌ نرسیدن مذاکرات احزاب و ائتلاف های سیاسی پیروز در انتخابات پارلمانی برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر پارلمانی، برای یک دوره‌ شش ماهه‌ یا یک ساله‌، دولت نجات ملی برای جلوگیری از ایجاد خلأ قانونی در کشور تشکیل شود و در نهایت انتخابات پارلمانی بار دیگر برگزار شود؛ زیرا نتایج کنونی قابل قبول نیست و نتوانسته‌ است به‌ نحوی از انحا همه‌ طرف ها را راضی کند.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان عراق در ارتباط با احتمال نخست وزیری مجدد حیدر العبادی، ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ تاکنون آمریکایی ها حامی و پشتیبان حیدر العبادی برای تصدی منصب نخست وزیری هستند، هدف از سفر نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان به‌ بغداد را اعلام حمایت و پشتیبانی از حیدر العبادی اعلام کرد.

احمد حاجی رشید همچنین سفر اخیر نیچروان بارزانی به‌ بغداد و دیدار با حیدر العبادی را با مشکلات نفتی فی مابین مرتبط دانست و گفت: قرار است 14 اوت 2018 دادگاه‌ فدرال عراق دومین نشست خود برای بررسی پرونده‌ نفتی اقلیم کردستان و شکایت ثبت شده‌ در این دادگاه‌ در خصوص قانونی یا غیر قانونی استخراج و صادرات نفت کردستان از سوی اربیل را برگزار نماید و اقلیم کردستان نگران صدور حکم مشکل آفرین از سوی دادگاه‌ است. احتمالاً دولت حیدر العبادی فعلاً در خصوص پرونده‌ نفتی اقلیم کردستان تصمیم گیری نکند و این مسئله‌ در دادگاه‌ فدرال نیز مسکوت بماند تا این که‌ اقلیم کردستان یعنی نیچروان بارزانی به‌ عنوان نخست وزیر و از رهبران حزب دمکرات که‌ با 25 کرسی بزرگ‌ترین فراکسیون کردستانی در مجلس عراق است، از نخست وزیری مجدد العبادی حمایت کنند.

نماینده‌ کرد مجلس عراق در ارتباط با گزارش ها مبنی بر درخواست آمریکا از نیچروان بارزانی برای سفر به‌ بغداد و حمایت از حیدر العبادی در روند تشکیل دولت جدید در عراق، گفت: مطمئناً آمریکا در این موضوع نقش برجسته‌ ای دارد، زیرا حمایت از حیدر العبادی برای این کشور از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است و اقلیم کردستان نیز اعلام کرده‌ است که‌ در صورت عدم صدور حکم در خصوص نفت اقلیم کردستان در دادگاه فدرال حاضر به‌ حمایت از حیدر العبادی است.

  * مصاحبه: حسن صالحی

سرویس عراق و اقلیم کردستان / خبرگزاری کردپرس