سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  چهارشنبه 17 مرداد  ::  15:51

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

مرز سومار به لحاظ هزینه‌های حمل و نقل بهترین مرز ایران است

سرویس کرمانشاه- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه از رشد 44 درصدی صادرات در چهارماه نخست امسال از طریق مرزهای استان خبر داد و گفت: مرز سومار به لحاظ هزینه‌های حمل و نقل بهترین مرز ایران است.

به گزارش کردپرس، کیوان کاشفی، رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در سالن جلسات نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: خبرنگاران رسالت خطیری بر عهده دارند و همواره در این زمینه با تحمل سختی بسیار کار و تلاش می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه با اشاره به اینکه به عنوان بخش خصوصی به سه قوه مشاوره در زمینه تجارت، تولید و صادرات ارائه می‌کنیم، گفت: همکاری، راهنمایی، بررسی کارشناسی و پیگیری مستمر بهبود فضای کسب و کار را با جدیت دنبال کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه حجم کار بسیاری برای رونق وضعیت اقتصادی واحدهای تولیدی و فعالیت تجار استان کرمانشاه برای خود تعریف کرده‌ایم، متذکر شد: برخی انتقادها به اتاق بازرگانی صورت می‌گیرد یا پرسش‌هایی از ما مطرح می‌شود، مثلا در مورد نقش اتاق بازرگانی در ایجاد اشتغال مبحثی مطرح شده بود که ناشی از اطلاعات ناکافی و ناصحیح فردی بود که این پرسش را بیان کرده بود.

کاشفی انتقاد و بررسی عملکرد بخش‌های مختلف توسط اصحاب رسانه را نشان دهنده تعهد و دغدغه‌مندی برای رفع مشکلات دانست و افزود: اتاق دارای کارنامه مشخص در سطح ملی و بین‌المللی است که در این سطح بیشترین میزان فعالیت با کشور عراق است.

این فعال اقتصادی از رشد 44 درصدی صادرات در چهارماه نخست امسال از طریق مرزهای استان خبر داد و اظهار داشت: 899 میلیون دلار صادرات در مدت مذکور از طریق مرزهای استان انجام شده که نیمی از این مبلغ حدود 420 میلیون دلار اظهارات گمرکات استان است که مربوط به فعالیت واحدهای تولیدی و تجار و بازرگان استان  کرمانشاه بوده است.

وی افزود: 50 درصد باقیمانده صادراتی  است که از طریق سایر گمرکات دیگر استان‌ها اظهار شده و از مرزهای استان کرمانشاه صادر و خروج پیدا کرده است.

کاشفی تنوع در مرزهای استان کرمانشاه را دلیل رونق صادرات این استان عنوان کرد و افزود: همزمان مرز پرویزخان، خسروی سومار و 2 بازارچه شیخ‌صله و شوشمی در استان فعالیت خوبی دارند.

فعالسازی مرز سومار ازیک‌سال پیش در دستورکار قرار گرفته که به گفته رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه، رقم قابل توجهی از صادرات را به خود اختصاص داده است.

وی مرز سومار را به لحاظ هزینه‌های حمل و نقل بهترین مرز ایران دانست و گفت: مرز سومار کمترین فاصله و هزینه را به بغداد دارد، البته در بحث جاده موصلاتی آن مشکلاتی وجود دارد که تامین اعتبار شده و بزودی کار تعریض آن انجام می‌شود.

کاشفی از اجرای فعالیت‌های خوب در حوزه کشاورزی توسط اتاق بازرگانی کرمانشاه خبر داد و بیان کرد: تشکل‌های خصوصی هر چه بیشتر باید فعالیت کنند و مشاوران خوبی در اتاق آماده کمک به فعالان اقتصادی هستند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال و رفع بیکاری وظیفه اتاق بازرگانی نیست، به اقدامات صورت گرفته برای تشکیل شورای ملی نخود، تشکل روغن حیوانی و انجمن محصولات ارگانیک نیز گریزی زد و افزود: بسته حمایتی برای رونق فعالیت‌های تولیدی، تجاری، صادراتی و اقتصادی در اختیار کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی قرار می‌دهیم.

این فعال اقتصادی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی برای معرفی تولیدات استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: برای برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های استان کرمانشاه در سلیمانیه کشور عراق منتظر صدور مجوز از سوی مسؤولان ذی‌ربط هستیم.

کاشفی اخذ مجوزهای لازم از مسؤولان کشور عراق را متقبل شد و تصریح کرد: برخی اقدامات غیراخلاقی برای تخریب هیات رئیسه اتاق بازرگانی کرمانشاه توسط برخی افراد صورت گرفته که مباحث مطرح شده کذب و تهمت است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه انگیزه احتمالی این افراد را نزدیک بودن انتخابات این اتاق در اسفند‌ماه سال‌جاری ارزیابی کرد.