سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 17 مرداد  ::  17:23

خبرنگاران شهرستانی محروم از امکانات

سرویس کردستان- ‌خبرنگاران شهرستانی که وظیفه به مراتب سنگین تر از خبرنگاران استانی و کشوری دارند از هرگونه امکانات محروم هستند.

به گزارش خبرنگار کرد پرس خبرنگاری جز مشاغل سخت و زیان بار است علارغم همه مشکلاتی که در این حرفه وجود دارد خسته کننده نیست و شیرین است به همین دلیل کسانی که با آگاهی و علاقه شغل خبرنگاری را انتخاب می کنند پشیمان نمی شود   مشکلات آن  را با جان می خرند.
امروز به دلیل اهمیت اطلاع رسانی و برقراری ارتباط سازنده دولت و مردم دورترین نقاط کشور حرفه خبرنگاری اهمیت پیدا کرده و خبرنگاران با تلاش و پشتکار فراوان وظیفه خطیر اطلاع رسانی را باوجود مشکلات زیاد برعهده میگیرد.
در این میان رسالت خبرنگاران شهرستانی در هزار توی مشکلات گم می شوند و کسی نامی از آنها نمی برد.
 خبرنگاران شهرستانی که یک تنه وظیفه سنگین اطلاع رسانی یک شهر را بر عهده دارند و خوراک خبری بسیاری از رسانه های استانی و کشوری را تامین می کننداما از همه امکاناتی که برای کار نیاز دارند محروم هستند این درحالی است که خبرنگارانی که در مراکز استان فعالیت می کنند از امکانات موجود در دفاتر کار استفاده میکنند و هزینه های اینترنت، تلفن  و بسیاری از هزینه های دیگر را پرداخت نمی کنند.
در حالی که خبرنگاران شهرستانی که از امکانات دفاتر استفاده نمی کنند اما درصدی از حق الزحمه انها هم کم می شود.
خبرنگاران شهرستانی علاوه بر مشکلاتی که همه خبرنگاران با ان مواجه هستند با مشکلات خاص و بی مهری برخی از مسئولان در شهرهای کوچک دست و پنجه نرم می کنند.
خبرنگاران شهرستانی حوزه خبری خاصی ندارند و باید انها را به عنوان خبرنگار فراحوزه ای یاد شود و کارشان با خبرنگاران استانی و کلان شهرها تفاوت دارد این خبرنگاران سرویس خبری و حوزه مشخصی ندارند   باید در همه حوزه ها کار کنند و خبر بگیرند.
علاوه بر این درد سرهای  در ارسال اخبار  دارند که مدیران انها را به کم کاری متهم می کنند.
 در دفاتر استانی برای خبرنگارانی که برای تهیه گزارش به خارج از شهر می روند حق ماموریت لحاظ می شود اما خبرنگاران شهرستانی از حق ماموریت و بسیاری از مزایای دیگر محروم هستند و در بسیاری از خبرگزاری ها و روزنامه هاحق الزحمه آنها به طور کامل پرداخت نمی شود.
نبود وسیله ایاب و ذهاب به مناطق دور دست و روستاها، حقوق پایین،‌ نداشتن دفتر کار، ‌نداشتن بیمه بخشی از مشکلات خبرنگاران شهرستانی است.
هرساله به مناسب روز خبرنگار برنامه های برگزار می شود خانه مطبوعات و اداره ارشاد اسلامی از خبرنگاران شهرستانی برای شرکت در این برنامه ها دعوت نمی کنند.
در امد ناچیز و وجود مشکلات مضاعف در شهرستان ها برای خبرنگاران باعث شده افرادی که وارد این حرفه می شوند بعد از مدتی از ادامه کار منصرف می شود و در اکثر شهرها تعداد خبرنگاران کمتر از ٤ نفر است برای نمونه اکنون در بانه ٢ نفر خبرنگار فعالیت می کنند.
مدیران استانی با خبرنگاران شهرستانی ارتباط ندارند  و از همه برنامه های که در استان برای خبرنگاران برگزار می شود محروم هستند و به تورهای خبری که مدیران استانی برگزار می کنند دعوت نمی شوند اما خبرنگاران استانی به برنامه های شهرستان دعوت می شوند.
ضروری است که اداره کل ارشاد اسلامی نگاه  ویژه به خبرنگاران شهرستانی داشته باشد و   تعادل را بین خبرنگاران استانی شهرستانی برقرار کنند و جلساتی را با خبرنگاران شهرستانی برگزار کند تا بتوانند مشکلات خود را بیان کنند.
همچنین امکانات مورد نیاز را در اختیار انها قراردهد و فرمانداری هارا ملزم به ارائه خدمات نماید.
در پایان امیدوارم همه مدعیان رسانه ای استان تنها یک روی سکه را نبینند و هرزگاهی به مناسبت هدی مختلف جویای حال این خبرنگاران باشند.
یاداشت زینب طلایی