انتشار:  چهارشنبه 17 مرداد 1397  ::  19:41   

پژوهشگر اندیشکده امریکن اینترپرایز:

اردوغان می خواهد تعریب کرکوک توسط صدام را در عفرین تکرار کند

سرویس جهان- مایکل روبین معتقد است رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه می خواهد مانند صدام که اعراب را در کرکوک کردنشین ساکن کرد، کردها را از مناطق کردنشین سوریه بیرون براند و اعراب را در این مناطق از جمله عفرین اسکان دهد.

 

به گزارش کردپرس، مایکل روبین، کارشناس مسائل کردها در اندیشکده امریکن اینترپرایز در مقاله ای اقدامات رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در مناطق کردنشین سوریه وبویژه عفرین را اگرنه نسل کشی، حداقل پاکسازی نژادی و تغییر بافت جمعیتی این مناطق خوانده است.

وی در تشریح این تحلیل خود گفت: دولت ترکیه تحت حاکمیت اردوغان می خواهد آوارگان سوریه را که در ترکیه ساکن هستند به کشورشان باز گرداند و به همراه بخشی از آوارگان داخلی سوریه در مناطق کردنشین این کشور ساکن کند.

مایکل روبین در مقاله اش که در سایت امریکن اینترپرایز منتشر شده، می نویسد نیروهای ارتش ترکیه و شورشیان نزدیک به آن بیش از 10000 نفر از کردهای سوریه را کشته و 180000 نفر را نیز از خانه هایشان بیرون کرده اند.

پژوهشگر ارشد اندیشکده امریکن اینترپرایز تاکید کرد رجب طیب اردوغان رویکرد خصمانه خود را در برابر کردهای ساکن ترکیه نیز در پیش گرفته و قصد دارد اعراب آواره سنی سوریه را در مناطق کردنشین این کشور ساکن کرده و به آنها تابعیت ترکیه اعطا کند.

وی بر این باور است اردوغان تا زمانی از کردهای ترکیه حمایت می کند که در راستای سیاست ها و خط مشی سیاسی و مذهبی وی حرکت کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#اردوغان
#عفرین
#کردها