سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 17 مرداد  ::  21:29

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 17/5/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز چهارشنبه 17 مرداد 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • نماینده آک پارتی در پارلمان ترکیه:در صورت تصویب طرح بازگشت اعدام به ترکیه اوجالان اعدام می شود

مصطفی دستیچی، نماینده آنکارا در پارلمان از حزب عدالت وتوسعه و رئیس حزب ملی گرای ترک اتحاد بزرگ در اظهاراتی عنوان کرده است: خصوص اوجالان باید عنوان کرد که هنوز تاثیرات او در گروه های تروریستی ادامه دارد. هنوز هم رهبر گروه تروریستی بوده و هنوز هم دستور صادر می کند. اگر این موارد با دلایل محکمی ثابت شود و مشخص شود که دستور دهنده این عملیات ها بوده است البته که در صورت تصویب طرح بازگشت مجازات اعدام به ترکیه او نیز اعدام می شود.

  • اعترافات تکان دهنده پزشک شخصی عبدالله گل: به خاطر این که پزشک شخصی عبدالله گل بودم با جماعت گولن ارتباط برقرار کردم

صدات جانر، پزشک شخصی عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه بعد از دستگیری به اتهام همکاری با جماعت گولن اعترافاتی بیان داشته است که به صورت مستقیم عبدالله گل را نیز مرتبط می سازد. وی در اعترافات خود عنوان کرده است: من به خاطر این که پزشک شخصی رئیس جمهور بودم با یکی از اعضای بلند پایه این ساختار یعنی تونجای دِلی باش مجبور به ارتباط شدم. زمانی که در کاخ ریاست جمهوری فعالیتم را آغاز کردم دِلی باش در سازمان هماهنگی سلامت ریاست جمهوری بود

  • نماینده CHP در پارلمان ترکیه: کشیش برانسون باید هر چه سریعتر آزاد شود

سزگین تانری کولو، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تنش های به وجود آمده میان روابط ترکیه – آمریکا بر سر حبس کشیش برانسون در ترکیه عنوان کرده است: کشیش برانسون باید هر چه سریعتر آزاد شود. این آدم 2 سال است که در ترکیه زندانی است، ادعاهای بی پایه و اساسی به وی وارد شده است،

  • حمایت حزب خوب از دولت ترکیه در خصوص مشکلات اقتصادی

آیتون چیرای سخنگوی حزب خوب ترکیه در اظهاراتی با اشاره به شرایط بد اقتصادی این روزهای ترکیه عنوان کرد: اگر کسانی بخواهند با استفاده از این وضعیت اقتصادی که ترکیه وارد آن شده است بر علیه منافع ملی استفاده کنند به دولت می گوییم که ایستادگی کرده و بدانند که ما در کنارشان هستیم.

  • تماس تلفنی وزاری دفاع ترکیه – آمریکا با محوریت سوریه و مبارزه با ترور

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه در تماس تلفنی با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در خصوص موضوعاتی همچون روابط دفاعی و نظامی دو جانبه، بحران سوریه و مبارزه با ترور گفتگو و همفکری کرده اند.

  • آغاز دیدار هیئت ترکی با هیئت آمریکایی در واشنگتن

هیئت ترکی که به ریاست صدات اونال، معاون وزیر امور خارجه ترکیه برای گفتگو پیرامون تنش های به وجود آمده در روابط اخیر ترکیه – آمریکا به واشنگتن سفر کرده است، با هیئت آمریکایی به ریاست جان سولیوان معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد.

 

کد خبرنگار: 30102