سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد 1397  ::  03:26   

فرماندار سردشت در جمع خبرنگاران:

قوانین و دستورالعمل های خاص خبرنگاری باید بازنگری جدی شود

سرویس آذربایجان غربی_ فرماندار سردشت در جمع خبرنگاران گفت : با توجه به ماهیت کاری یک خبرنگار در دنیای امروزی و تغییرات گسترده در حوزه اطلاع رسانی، بدون شک باید قوانین و دستورالعمل های خاص خبرنگاری در کشور مورد بازنگری جدی واقع شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، نژاد جهانی، فرماندار شهرستان سردشت در جلسه ای که به منظور گرامیداشت روز خبرنگار روز چهارشنبه ( 17 مرادماه) با حضور جمعی از مسئولین شهرستان، اعضای شورا و شهردار سردشت و خبرنگاران فعال شهرستان های پیرانشهر و سردشت در محل سالن اجتماعات اداره ورزش و جوانان شهرستان سردشت برگزار شد، طی سخنانی ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه ها، گفت : خبرنگاران دارای یک خصلت بسیار بارز و مثبت و مشترکی هستند که آنهم گرایش به توسعه ، پیشرفت ، وطن دوستی، اعتقاد به خدمت و ... می باشد.

وی ادامه داد : تفاوت دیدگاه های ملی و محلی که امروز به عرصه خبر و خبرسانی معطوف می باشد لازم است بر اساس حساسیت کاری یک خبرنگار که در سطوح مختلف شهرستانی ، استانی، منطقه ای ، ملی و حتی جهانی کار می کند، باید تغییر پیدا کند و بدون شک بدنبال آن هم باید قوانین و دستورالعمل های خاص خبرنگاری مورد بازنگری جدی واقع شود.

مقام عالی شهرستان سردشت تصریح کرد : ابزارها و روش های خبرنگاری امروزی با سال های گذشته کاملاً تفاوت دارد امروز بدون دسترسی به سامانه ها و سازمان های رسمی اداری هر فردی در هر گوشه ای از این جهان پهناور هستی می تواند با استفاده از ابزارای اطلاع رسانی که در اختیار دارد با انتشار مطالبی کاملاً تأثیر خود را بگذارد.

جهانی با اشاره به اینکه نقد پذیری و نقد کردن یک مهارت است ، اضافه کرد : باید اذعان کرد که نقدپذیری و نقدکردن یک روزه بدست نمی آید بلکه یک مهارتی است که باید در گذر زمان کسب شود لذا ما انتظار داریم که افراد بویژه مسئولان خدمت گذار روحیه انتقاد پذیری خود را بالا ببرند و از یک طرف هم خبرنگار نباید از قلم و جایگاه خود سوء استفاده کند و یا خدای ناکرده در راستای انتقام جویی مسایل شخصی باشد.

فرماندار سردشت با اشاره به باز بودن فضای کنونی جامعه، تصریح کرد، زمانیکه ما اعتقاد داریم رسانه یک ابزار کاملاً مدنی و دمکراتیک است لذا باید به الزامات دمکراتیک بودن و اصلاحی خواهی و عدالت طلبی و .... آن نیز معتقد باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بعضی از مسایل و انتقاداتی که از طریق سایت های خبری فعال شهرستان و یا فضای مجازی در مورد عملکرد یک مسئول یا حتی شخص نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی مطرح می شود ، یادآور شد: بدون شک با توجه به وسعت کاری یک نماینده در سطح کلان کشوری و همچنین لزوم اتخاذ تصمیمات در سطح گسترده، اگر مشکل و انتقادی هم به عملکرد نماینده شهرستان در یک فضای مجازی وارد می شود، کوتاهی مسئول شهرستانی در عملکرد اداری خویش سبب آن می شود چرا که اگر مسئول نهادی در شهرستان خود و در حوزه کاری خویش به دنبال رفع مشکلات مردم در سطوح مختلف باشند بدون شک هجمه انتقادها نه تنها به آنان بلکه به شخص نماینده هم کاهش پیدا خواهد کرد.  

نژاد جهانی، در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از تلاش تمامی خبرنگاران حاضر که در راستای انتقال مشکلات مردم همانند پل ارتباطی بین مسئولین و مردم عمل می کنند خاطر نشان شد ، گام برداشتن در راستای رفع مشکلات مردم بدون آگاهی داشتن از آن باعث ایجاد مشکلات زیادتری در جامعه خواهد شد لذا در این زمینه رسانه های نقش بسیار ازرنده ای دارند که خوشبختانه تا کنون در زمینه بسیار موفق ظاهر شده اند لذا جای تقدیر دارد.  

در ادامه این نشست تعدادی از خبرنگاران سردشت و پیرانشهر طی سخنانی به بیان مشکلات کاری در حوزه خبر رسانی و محدودیت هایی که در این عرصه با آن مواجه هستند، اشاره کردند و خواستار تعامل و همکاری بیشتر مسئولان با اصحاب رسانه ها شدند.