سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد  ::  09:31

ورود یک کاروان نظامی ترکیه‌ به‌ «دهوک» اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – کاروانی از نظامیان ارتش ترکیه‌ با سلاح های سنگین وارد دهوک اقلیم کردستان عراق شدند.
 

به‌ گزارش کردپرس، پس از گسترش تحرکات نظامی ارتش ترکیه‌ در اقلیم کردستان به‌ بهانه‌ حضور پ.ک.ک، این ارتش به‌ صورت روزانه‌ مناطق مختلفی از اقلیم کردستان را بمباران و بر شمار نیروهای خود می افزاید.

ارگان رسانه‌ ای جنبش تغییر (گوران) گزارش داد که‌ روز چهارشنبه‌ (17 مرداد) یک کاروان نظامی ارتش ترکیه‌ با سلاح های سنگین و خودروهای نظامی وارد استان دهوک اقلیم کردستان شده‌ اند.

بر اساس این خبر، کاروان نظامی ارتش ترکیه‌ شامل 15 خودرو نظامی و 6 کامیون  و 10 خودرو ویژه‌ به‌ همراه چندین سلاح سنگین، ضمن ورود به‌ چند پایگاه‌ نظامی ارتش ترکیه‌ در دهوک و پس از عبور از شهر زاخو از طریق دروازه‌ ابراهیم خلیل به‌ ترکیه‌ بازگشتند.

در ادامه‌ اشاره‌ شده‌ است که‌ نیروهای ویژه‌ ارتش ترکیه‌ هر دو ماه‌ یک بار از پایگاه‌ های نظامی ارتش این کشور در اقلیم کردستان بازدید می کنند و هم اکنون وارد عمق خاک اقلیم کردستان شده‌ اند و چندین پایگاه‌ نظامی و اطلاعاتی را در استان دهوک که‌ تحت کنترل نیروهای حزب دمکرات کردستان (پارتی) است تاسیس کرده‌ اند.

جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در مصاحبه‌ ای تفصیلی با کردپرس که‌ مدتی قبل منتشر شد در خصوص تحرکات ارتش ترکیه‌ در خاک اقلیم کردستان، این موضوع را مربوط به‌ توافق های میان بغداد و آنکارا دانست.

جبار یاور گفت: تحرکات  و عملیات های ارتش ترکیه به صورت زمینی و هوایی در مرزهای مشترک اقلیم کردستان عراق و کشور ترکیه سابقه ای طولانی دارد. این روند از سال 2007 بدون وقفه تاکنون ادامه داشته است، به ویژه بمباران منطقه توسط هواپیماهای جنگی ارتش ترکیه و توپباران منطقه از طریق یگان توپخانه ای دور برد ارتش این کشور‌. وضعیت مورد اشاره موجب تخلیه بیش از‌ 400 روستا در امتداد مرزها شده است. این حملات ویران شدن بیمارستان ها، مدارس و منازل مسکونی، از میان رفتن زیرساخت های ارتباطی از جمله راه های مواصلاتی و همچنین شهادت و مجروح شدن شهروندان را نیز به دنبال داشته است.  عملیات های ترکیه تداوم نقض حاکمیت ملی عراق به بهانه حضور نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در امتداد مرزها می باشد.

وی افزود: همگان از این امر اطلاع دارند که نیروهای پ.ک.ک از سال 1984 در مثلث مرزی میان ایران، عراق و ترکیه به ویژه در کوهستان قندیل مستقر هستند و درگیری نظامی میان این حزب سیاسی و ترکیه آغاز و تاکنون ادامه داشته است.

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان خاطرنشان ساخت: چندین بار مقامات نظامی و امنیتی عراق و ترکیه در بغداد و آنکارا نشست های مشترکی درباره این موضوع داشته اند، اما مقامات عالی رتبه عراقی در رسانه ها علام کرده اند که بغداد هیچ توافقی با ترکیه برای ورود ارتش این کشور به خاک عراق نداشته و در این باره هیچ قول و تعهدی نداده اند، اما مقامات ترکیه تاکید دارند که مقامات عراقی از انجام دادن این عملیات های نظامی اطلاع دارند و میان طرفین در این باره توافق صورت گرفته است و این نیز وجود توافق رسمی میان دو کشور را محتمل کرده است.