سرویس ایران
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد 1397  ::  09:40   

کُردپرس گزارش می دهد؛

بانک متولی پول یا تاجر اقتصادی!

سرویس ایران-کارکردهای اصلی بانک ها در اقتصاد عبارتند از واسطه گری پولی، خلق پول، بلندمدت کردن اعتبارات، و بزرگ کردن اعتبارات،که در حال حاضر بانک های کشور فراتر از این وظایف به کار خود ادامه می دهند و تبدیل به بنگاه اقتصادی شده اند.

به گزارش کُردپرس،بانک‌ها یک‌ سیستم‌ عریض و طویل پولی در کشور هستند که از مدار و کارکرد اصلی خود خارج شده اند.شاید تا به حال از خود پرسیده اید که کارکردهای اصلی بانک ها در اقتصاد یک کشور چیست؟ ممکن است بگویید پس انداز کردن، دریافت سود بانکی، دریافت وام، حواله پول و مشابه این موارد. واقعیت این است که همه این موارد با اینکه جزو خدمات مهم بانک ها محسوب می شود ولی کارکردهای اصلی بانک ها در اقتصاد این موارد نیست.کارکردهای اصلی بانک ها در اقتصاد عبارتند از واسطه گری پولی، خلق پول، بلندمدت کردن اعتبارات، و بزرگ کردن اعتبارات.
اما سوا از تعریف و کارکردی که درباره بانک می دانیم،بانک های کشور از این مدار چند قدم جلوتر رفته اند و تبدیل به سرمایه گذار و تاجر و بیزنسکار اقتصادی در کشور شده اند.برای نمونه حضور پررنگ بانک ها در حوزه ساخت وساز مسکن غیرقابل انکار است. اکنون با توجه به حاشیه سود فراوان سرمایه گذاری در حوزه زمین بسیاری از بانک ها به این سمت و سو هدایت شده اند.
 
بانک‌به دلیل منابع مالی وارد حوزه هایی مانند مسکن شده اند و در برخی اوقات سوداگری های در این بخش به وجود می آورند.در واقع مسیر سوداگری بانک ها در حوزه معاملات زمین باید مسدود شود.اخذ مالیات بر عایدی سرمایه نگرانی از سوداگری بانک ها در حوزه معاملات زمین را از بین می برد، چرا که بانک ها نباید خود عامل بهم زننده نظم بازار باشند.
 
بانک ها شاغلین در اقتصاد کشور
 
هرچند که کارشناسان مخالف ورود بانک ها به حوزه سرمایه گذاری هستند اما بانک ها مانند سرمایه گذاران ،پول مردم را در اختیار دارند و باید بتوانند سرمایه گذاری درستی انجام دهند و از ایجاد حباب در بخش های اقتصادی بکاهند. در دوره ای بانک ها به حوزه ساخت وساز مسکن هدایت شدند چون ارزش افزوده بالایی داشت که تبعات آن هنوز هم دامن اقتصاد را گرفته است.تمایل بانک ها برای هدایت سرمایه های خود به سمت معاملات زمین به علت ارزش افزوده این بخش است. بانک ها باید به سمت مباحث تولیدی حرکت کنند در غیر این صورت بنگاه داری اقتصاد را با مشکل مواجه خواهد کرد.
 
نقش دولت در سیاست بانکی
 
بهتر است سیاست گذاری بانک ها از سوی دولت و با مدیریت صحیح انجام شود.دولت باید با برنامه مداری تحقق اهداف و بهبود اوضاع را تسریع کند.
حضور بانک ها در حوزه معاملات زمین و معاملات دیگر قطعا سوداگری را در پی خواهد داشت.سیاست گذاری ها باید از سوی وزارت اقتصاد صورت گرفته و جلوی حرکت های خودسرانه گرفته شود. نباید اجازه حرکت خلاف منافع کشور به بانک ها داده شود زیرا تبعات آن رکود عمیق مسکن و سوداگری در اقتصاد است.