سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد  ::  10:39

القدس العربی خبر داد؛

رقابت 7 سیاستمدار شیعه و سنی بر سر نخست‌وزیری و ریاست پارلمان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در حالی که مسئله انتخاب نخست وزیر و رئیس پارلمان جدید عراق دشوار به نظر می رسد، برخی گزارش ها از رقابت چندین سیاستمدار شیعه و سنی برای تصدی این دو منصب حکایت دارد.

به گزارش کردپرس، روزنامه القدس العربی چاپ لندن در گزارشی در شماره امروز (پنج شنبه) خود تاکید کرده که مسئله انتخاب نخست وزیر جدید عراق برای جریان های جدید شیعه آسان نخواهد بود چرا که برخی جریان های سیاسی بر تصدی این پست از سوی سیاستمدار مورد نظر خود اصرار می ورزند و رهبران ائتلاف های انتخاباتی پیروز انتخابات پارلمانی اخیر این کشور نیز برای قانع کردن احزاب عضو ائتلاف به صرف نظر از مناصب وزارتی کار دشواری پیش رو دارند.

بر اساس این گزارش، هم اکنون در صحنه سیاسی عراق نام چهار نفر به عنوان نامزدهای اصلی تصدی پست نخست وزیری مطرح شده که حیدر عبادی، نخست وزیر کنونی و رهبر ائتلاف نصر، هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر و رهبر ائتلاف فتح، فالح فیاض، مشاور امنیت ملی این کشور و طارق نجم، از رهبران حزب اسلامی الدعوه هستند.

در رابطه با پست ریاست پارلمان عراق نیز هیثم الخزرجی، تحلیلگر سیاسی در گفت و گو با القدس العربی اعلام کرد که برای تصدی این پست برخی نامزدها از خارج و برخی دیگر نیز از داخل کشور مورد حمایت قرار می گیرند.

به گفته الخزرجی، اسامه نجیفی، رهبر ائتلاف قرار و سلیم جبوری، رئیس پیشین پارلمان عراق نامزدهای اصلی تصدی این پست در در دوره پیش رو می باشند با این حال خالد عبیدی، وزیر پیشین دفاع این کشور نیز برای تصدی این پست شانس دارد.