سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد  ::  10:43

نویسنده آمریکایی تشریح کرد؛

کشورهای قدرتمند چه رویکردی درباره مسئله کُردها دارند؟

سرویس جهان-  اورم فرین معتقد است آمریکا و اروپا همپیمانی با ترکیه را بر حمایت از کردها ترجیح می دهند، روسیه اولویت را به داشتن روابط خوب با کشورهای دارای جمعیت کرد می دهد و کشورهای مهم شرق آسیا منافعی در همراهی با کردها نمی بینند.

 

به گزارش کردپرس، اورم فرین نویسنده آمریکایی معتقد است هیچ کدام از کشورهای غربی و شرقی و جهان عرب اهمیتی به مسائل کردها در عراق،سوریه و ترکیه نمی دهند به همین دلیل برای مثال، استقلال کردهای عراق همچنان در هاله از ابهام باقی خواهد بماند.

به گفته این نویسنده، ایلات متحده و اتحادیه اروپا نظر مثبتی درباره مسئله کُردها ندارند زیرا آنها به همپیمانی با ترکیه ارجحیت داده و بیم دارند حمایت آنها از کردها مسئله ورود پناهندگان به اروپا را تشدید کند.

از نظر این نویسنده آمریکایی، روسیه نیز نمی خواهد به کردها کمک کند زیرا اولویت این کشور داشتن ارتباط قدرتمند با کشورهای دارای جمعیت کرد از جممله ترکیه، عراق و سوریه است. این کشور یکی از متحدان اصلی دو کشور ترکیه و سوریه محسوب می شود.

وی همچنین معتقد است کردها در دایره منافع کشور قدرتمند چین نیز قرار ندارد به همین دلیل، پکن کاری به مسئله کردها ندارد و نفعی هم در این کار نمی بیند.

از نظر این نویسنده، ژاپن و هند نیز به دنبال تقویت سیستم های دموکراسی و نیمه دموکراسی در شرق و جنوب شرق آسیا در غیبت آمریکا هستند بنابر این مسئله کردها از دایره فعالیت آنها خارج است.

به باور اورم فرین، اما اسرائیل بر خلاف کشورهای قدرتمند، دوست دارد به کردها در راستای دست و پا کردن یک متحد غیرعرب برای خود کمک کند اما حمایت نظامی آن از کردها هزینه هایی را به اسرائیل تحمیل خواهد کرد از آن گذشته مسئله فلسطین مشکل اصلی برای اسرائیل است.

به باور این نویسنده آمریکایی کشورهای عربی نیز به حفظ یکپارچگی خاک عراق و سوریه اهمیت زیادی می دهند و به دلیل این که خودمختاری و استقلال یکپارچگی این کشورها را به خطر می اندازند از کردها حمایت نمی کنند.

کد خبرنگار: 40101