سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد  ::  15:56

اعتراض اربیل به رژه نظامی یکی از احزاب اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزارت امور داخلی اقلیم کردستان در واکنش به رژه نظامی حزب سوسیال دمکرات کردستان، تأکید کرد که این اقدام بدون مجوز انجام شده و فقط نیروهای  وزارت پیشمرگ مجاز برپایی رژه نظامی در اقلیم هستند.

به گزارش کردپرس، روز چهارشنبه نیروهای وابسته به حزب سوسیال دمکرات کردستان در روستای گلخانه از توابع منطقه شهرزور اقلیم، اقدام به برپایی مانور نظامی با سلاح های سنگین کردند.

این مانور نظامی در سالگرد چهل و دومین سالگرد تأسیس این حزب و با فرمان محمد حاجی محمود رهبر حزب سوسیال دمکرات کردستان و همراه با نمای نوع سلاح سنگین و چندین نوع سلاح سبک برگزار شد و واکنش وزارت امور داخلی اقلیم کردستان را به دنبال داشت.

سرهنگ محمد سعید یکی از مشاوران وزارت امور داخلی اقلیم در این رابطه به سایت خبری اس. ان.ان، گفت که این مانور بدون مجوز های لازم انجام شده و در اقلیم فقط نیروهای وزارت پیشمرگ مجاز به برگزاری رژه و مانور نظامی هستند.

وی تأکید کرد اینکه برخی احزاب اقلیم دارای نیروی نظامی هستند به این معنا نیست که  هر حزبی مستقل از دولت مجاز به برپایی مانور و رژه نظامی باشد و این اقدام حزب سوسیال دمکرات می تواند واکنش تندی را در سطح مقامات عالی نظامی و دولتی اقلیم به دنبال داشته و این حزب باید در مورد این اقدامات خود پاسخگو باشد.

این گونه اقدامات احزاب اقلیم کردستان با توجه به جنگ های داخلی در اقلیم و نیز اینکه در سال های گذشته وزارت پیشمرگ هیچ گونه مانور و رژه نظامی را برگزار نکرده و در حال حاضر نیز روابط احزاب سیاسی اقلیم با تنش و اختلافات بسیاری همراه است، موجب بروز نگرانی هایی در مورد بروز مجدد جنگ های داخلی در اقلیم شده است.