سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد 1397  ::  17:50   

جدی نگیرید؛

به بهانه اقدام نامتعارف شهرداری قزوین در مورد خبرنگاران

سرویس آذربایجان غربی- تعیین روز خبرنگار برای قدردانی از زحمات خبرنگاران است اما در اقدامی نامتعارف شهرداری قزوین کاری کرده اند که یاد خبرنگاران تا آخرت پاس داشته شود و امیدواریم سایر مسئولین تا این اندازه به فکر خبرنگاران نباشند و از آنها با یاد مرگ قدردانی نکنند.

هر سال نشریات، سایت های خبری و مجلات از 17 مرداد می گویند، روزی که به اسم خبرنگار، این قشر آسیب پذیر فرهنگی نامگذاری شده است. در این روز تمامی خبرگزاری ها و نشریات از حرفه خبرنگاری و مشکلات این قشر می گویند و می نویسند، حتی عده ایی پیشاپیش به استقبال این روز می روند و با همکاران خبرنگارشان مصاحبه می کنند و از سختی های کارشان می پرسند و از درد مشترکی که در حین امانت داری و صداقت اما دردی از خبرنگار دوا نمی کند. مشکلات مالی، عدم بیمه توسط کارگزار، عدم امنیت شغلی، نبود قرارداد کاری و اما داشتن انتظاری در حد یک خبرنگار فوق حرفه ایی از سوی مسئولان.

با اینکه همکاران خبرنگار اهمالی در کارشان نمی ورزند، اما 17 مرداد یاد مشکلات مالی و شغلی شان می افتند و مرثیه ها می نویسند که ارزش و برد آن یادداشت ها با شامگاه 17 مرداد به پایان می رسد و تا سال بعد دوباره خبرنگاران را یک لنگه پا پشت در مدیران یا بوق های ممتد و اشغال تلفن مسئولان نگه می دارند تا بهتر قدردان تبریک ها و مراسم هایی باشند که در روز خبرنگار برایشان برگزار می کنند.

مراسماتی که به مناسب روز خبرنگار برگزار می شود و از زحمات یک ساله آنها تقدیر به عمل می آید. مثل همین مورد؛ جشن روز خبرنگار در قزوین که شهرداری قزوین زحمت کشیدند و به هر کدام از خبرنگاران یک قطعه قبر رایگان هدیه دادند. معنای ضمنی این  تقدیر را تنها باید از شهردار قزوین سوال کرد!

به هر روی این روز با همه انتقادات برگزار می شود اما ای کاش مسئولان همین یک روز را به فکر خبرنگاران نبودند و این انحصار "تماما ویژه" را به کل سال اختصاص می دادند. برای وقت هایی که ندانسته خطایی از آنها سر می زند یا دانسته توفیقی کسب می کنند، یاد خبرنگاران را فراموش نکنند که آنها با همه مشکلات موجود سعی می کنند چشم و گوش جامعه باشند و انعکاس دهند هر آنچه را که مردم خواهان آنند.

در کل خبرنگاران مظلومند و خبرنگاران شهرستان مظلوم تر. چرا که نه امکانات خبرنگاران مرکز را دارند و نه به آنها توجهی می شود با اینکه در محیط کوچک شهرستان مستمر به فعالیت می پردازند.

17 مرداد، روزی است که تریبون به خبرنگاران داده می شود تا گلایه کنند و از نبود امکانات و عدم همکاری مسئولین امر سخنرانی نمایند روزی که "تماما ویژه" است و مسئولان برعکس 364 روز سال به حدی انتقاد پذیر می شوند که خبرنگاران را شرمنده می سازند.

مسئولینی که راهکارهای جذاب برای مشکلات خبرنگاران این قشر فرهنگی مستضعف، مطرح می کنند و آنها را تشویق می کنند که  اصلاح کننده باشند نه نابودگر. در جایی که هنوز فرق نقد از تخریب بازشناخته نشده باشد، مسلما خبرنگار منتقد را مخرب و ویرانگر می نامند. بالاخره دیواری کوتاه تر از خبرنگاران نیست تا همه رویش یادگاری بنویسند که؛ ای "خبرنگار روزت مبارک! "