سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد  ::  19:04

پس از رهبر جریان صدر؛

ائتلاف فتح نیز از احتمال فعالیت به عنوان اپوزیسیون خبر داد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- پس از رهبر ائتلاف نخست انتخابات پارلمانی اخیر عراق، یکی از رهبران ائتلاف دوم انتخابات نیز تاکید کرد که اگر منفعت ایجاب کند، احتمال دارد به عنوان اپوزیسیون فعالیت کنند.

به گزارش کردپرس، عامر فایز، از اعضای ارشد ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) در گفت و گو با الغدپرس اعلام کرد که عدم توافق جریان های سیاسی برای هم پیمانی با یکدیگر و وضعیت مبهم حاکم بر فضای سیاسی عراق باعث می شوند هر چیزی از هم پیمانی با ائتلاف تشکیل دهنده دولت و یا فعالیت به عنوان اپوزیسیون امکان پذیر باشد.

فایز ضمن تاکید بر این که عامری نامزد فتح برای تصدی پست نخست وزیری عراق می باشد، خاطر نشان ساخت که این ائتلاف به برنامه دولتی برای بازسازی کشور، رهایی از مفسدان و از بین بردن سهمیه بندی (محاصصه) از طریق استفاده از افراد متخصص و حرفه ای اهمیت می دهد.

این سیاستمدار عراقی با بیان این که فتح اگر منفعت ایجاب کند با فعالیت به عنوان اپوزیسیون مشکلی ندارد هر چند که این تصمیم نهایی نیست، تاکید کرد که این ائتلاف و ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر در برخی موارد با یکدیگر توافق دارند و در موارد دیگری نیز دارای اختلاف نظر هستند.

فایز در پایان نیز اظهار داشت: فتح برنامه دولتی خود که بر اساس آن هم پیمانی ها مشخص می شود را اعلام خواهد کرد جایی که هر کس با این برنامه موافقت کند می تواند در میان حامیان آن قرار بگیرد و در صورت مخالفت نیز بخشی از مخالفان خواهد بود.

این در حالی است که پیشتر رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این که اگر 40 شرط تعیین شده وی تا زمان تایید نهایی شمارش آرای انتخابات پارلمانی اخیر عراق و در صورت عدم تایید آن نیز ظرف 15 روز برآورده نشود، "مسیر دشوار اپوزیسیون سیاسی و مردمی سازنده" را در پیش می گیرد، از جریان های سیاسی نیز درخواست کرد که برای نجات این کشور از "خطرهای پیش رو و چنگال های ظلم و فساد گسترش یافته در زمینه های مختلف زندگی و در داخل نهادهای دولتی، امنیتی و حتی قضایی" به فراکسیون اپوزیسیون تحت عنوان "فراکسیون نجات میهن" بپیوندند.