سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد  ::  23:32

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان:

ایران به‌صورت رسمی خواهان تعویق انتخابات پارلمان کردستان نشده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان، با اعلام اینکه ایران به‌صورت رسمی خواهان تعویق انتخابات پارلمان کردستان نشده؛ تأکید کرد که این حزب در صورت مطرح شدن چنین پیشنهادی، از سوی احزاب اقلیم و آمریکا و ایران، با آن موافقت می کند.

به گزارش کردپرس، فرید اسه سرد در گفتگو با رادیو کردی صدای آمریکا، در خصوص احتمال تعویق انتخابات پارلمان کردستان، گفت که صحبت هایی در مورد اینکه شرایط کنونی برای برگزاری این انتخابات مناسب نیست به گوش می رسد و اتحادیه میهنی نیز با چنین امری مخالف نیست و اگر تصمیم به برگزاری این انتخابات گرفته شد؛ اتحادیه میهنی در آن مشارکت می کند و در عین حال با تعویق آن نیز مخالفت نکرده و در صورت مطرح شدن چنین پیشنهادی با آن موافقت می کند.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان، تأکید کرد که تمام احزاب اقلیم نگرانی هایی در مورد برگزاری این انتخابات دارند و ایران هم به صورت رسمی درخواست تعویق انتخابات را با هیچ یک از احزاب اقلیم مطرح نکرده؛ اما ممکن است که این کشور تعویق انتخابات را اقدام مناسبتری بداند.

وی تأکید کرد که اگر چنانکه گفته می شود آمریکا و ایران خواهان تعویق انتخابات پارلمان کردستان باشند، اتحادیه میهنی نیز خواهان تعویق آن خواهد بود و احزاب اقلیم نیز باید برای جلوگیری از دچار شدن این انتخابات به سرنوشت رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، با تعویق انتخابات موافقت کنند.

پیش‌تر نیز قباد طالبانی از اعضای ارشد اتحادیه میهنی و معاون نخست وزیر اقلیم کردستان اعلام کرده بود که تعویق انتخابات خواست همه احزاب اقلیم است و ملا بختیار مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی نیز برگزاری آن را در مقطع کنونی دشوار دانسته و به صورت تلویحی خواهان تعویق برگزاری انتخابات شد و لاهور شیخ جنگی دیگر عضو ارشد این حزب نیز تأکید کرده بود که برای حفظ اتحاد کردها در بغداد باید انتخابات پارلمانی اقلیم به تعویق بیافتد.

اما حزب دمکرات و دیگر احزاب اقلیم با این سخنان مخالفت کرده و خواستار برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن شدند.

از سوی دیگر دبیر کل حزب سوسیال دمکرات کردستان اعلام کرد که مسئولین ایرانی در اقلیم کردستان با تمام احزاب اقلیم دیدار کرده و خواستار تعویق برگزاری انتخابات پارلمان کردستان شده اند.

همچنین پس از دیدار مک گورک نماینده رئیس جمهوری آمریکا با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان، رسانه های اقلیم اخباری را در مورد درخواست وی از اقلیم برای تعویق انتخابات پارلمان کردستان منتشر کردند؛ اما وی در تویتی چنین درخواستی را تکذیب کرده و تعیین موعد برگزاری انتخابات مسئله ای داخلی در اقلیم دانسته و اشاره کرد که در این مورد باید شرایط منطقه و عراق نیز در نظر گرفته شود.

 نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم نیز تأکید کرد که موعد برگزاری انتخابات پارلمان کردستان یک مسئله داخلی است و مک گورک به هیچ عنوان چنین درخواستی را مطرح نکرده و انتخابات نیز در زمان مقرر آن برگزار می شود.

این انتخابات قرار است 30 سپتامبر آتی با تأخیر 8 ماهه برگزار شود.