سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 19 مرداد 1397  ::  12:20   

ابوبکر علی از رهبران سابق اتحاد اسلامی کردستان در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

اماواگرهای تعویق انتخابات پارلمانی کردستان / دلایل عدم رشد احزاب اسلامی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – ابوبکر علی از رهبران سابق اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتوو) ضمن اشاره به این که تعویق انتخابات پارلمان کردستان تا یک ساعت پیش از برگزاری آن نیز محتمل است، در ارتباط با وضعیت کنونی احزاب اسلامی اقلیم کردستان، تجدید نظر اساسی در فعالیت ها و رویکرد سازمانی آن ها را اجتناب ناپذیر دانست.

کردپرس:  ابوبکر علی از رهبران سابق اتحاد اسلامی کردستان و ناظر سیاسی، در واکنش به‌ اظهارات مبنی بر مناسب نبودن شرایط و عدم زمینه‌ سازی برای برگزاری انتخابات 30 سپتامبر 2018 پارلمان کردستان، گفت: به‌ عقیده‌ من شرایط برای برگزاری انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان مهیا است و مشکل خاصی در این رابطه‌ وجود ندارد. تعویق زمان برگزاری انتخابات ضرورتی ندارد. قرار بر این بود انتخابات پارلمان کردستان اول نوامبر 2017 برگزار شود، اما به‌ تعویق افتاد و باید در موعد مقرر یعنی 30 سپتامبر سال جاری برگزار شود.

ابوبکر علی تاکید کرد: می توان مدت زمان تبلیغات را کاهش داد و تفاهمی میان احزاب سیاسی اقلیم کردستان به‌ وجود آید و بر این اعتقادم که‌ شرایط کاملاً برای برگزاری انتخابات پارلمان کردستان مهیا است و موافق تعویق آن نیستم.

وی در پاسخ به‌ این سؤال که‌ کدام یک از احزاب سیاسی اقلیم کردستان خواستار تعویق انتخابات هستند و در طرح این درخواست چه‌ منافعی را پیگیری می کنند، گفت: آن چه‌ در رسانه‌ ها مطرح می شود، اتحادیه‌ میهنی کردستان و در این حزب نیز قباد طالبانی، بافل طالبانی و لاهور شیخ جنگی درخواست تعویق انتخابات پارلمان کردستان را مطرح کرده‌ اند، اما نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در کنفرانس هفتگی خود اعلام کرد که‌ هیچ یک از احزاب به‌ صورت رسمی درخواست تعویق انتخابات را مطرح نکرده‌ اند. اگر هم به‌ صورت رسمی چنین درخواستی از دولت مطرح شود، دولت هیچ گاه‌ چنین مسئولیتی را نخواهد پذیرفت و موضوع را به‌ پارلمان کردستان ارجاع خواهد داد. حزب دمکرات کردستان تاکنون موافق تعویق انتخابات نیست.

ناظر سیاسی تحولات عراق و اقلیم کردستان، در خصوص احتمال طرح مسئله‌ تعویق انتخابات در پارلمان کردستان و تأیید آن از سوی نمایندگان، گفت: به‌ عقیده‌ من تا یک روز قبل از برگزاری انتخابات، تعویق آن محتمل است. از نظر قانونی تا مدت زمانی مشخص قبل از برگزاری انتخابات می توان آن را به‌ تعویق انداخت. اما شرایط کنونی صحنه‌ سیاسی عراق به‌ گونه‌ ای است که‌ نمی توان برگزاری یا تعویق انتخابات پارلمان کردستان را پیش بینی و هر دو حالت به‌ صورت مساوی محتمل می باشد.

ابوبکر علی در پاسخ به‌ این سؤال که‌ با توجه‌ به‌ نتایج انتخابات مجلس عراق در 12 می 2018 تغییرات موازنات سیاسی در اقلیم کردستان در نتیجه‌ انتخابات پارلمان کردستان چقدر محتمل است، گفت: شهروندان اقلیم کردستان از وضعیت موجود ناراضی و عاصی هستند. مشکل عدم مشارکت مردم در انتخابات وجود دارد. از سوی دیگر، این سؤال وجود دارد که‌ مکانیسم موجود در برگزاری انتخابات چه‌ اندازه‌ می تواند مانع انجام تقلب در انتخابات؛ آن گونه‌ که‌ در انتخابات پارلمانی عراق شاهد آن بودیم، باشد. اگر سلامت و شفافیت انتخابات تضمین گردد، با اطمینان خاطر می گویم که‌ نتایج انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان مثل انتخابات پارلمانی عراق نخواهد بود و نتایج احزاب تغییر چشمگیری خواهد داشت.

طی سال های اخیر سه‌ حزب اسلامی در اقلیم کردستان شامل اتحاد اسلامی، جماعت اسلامی و جنبش اسلامی کردستان 12 نشست در سطح عالی برای رسیدن به‌ پروژه‌ ای مشترک در فعالیت های سیاسی برگزار کردند، اما نه‌ تنها به‌ نتیجه‌ نرسیدند بلکه‌ در اعلام لیست مشترک اسلامی برای انتخابات پارلمانی در عراق و اقلیم کردستان نیز عاجز ماندند، عضو سابق رهبری‌ اتحاد اسلامی کردستان درباره‌ دلیل این ناکامی احزاب اسلامی کردستان، گفت: مجموعه‌ ای از عوامل در عدم اتحاد احزاب اسلامی اقلیم کردستان دخیل هستند. قبل از هر چیز حساسیت ها و ملاحظات سیاسی میان رهبران احزاب اسلامی است. جبهه‌ بندی و صف بندی های سیاسی چند سال اخیر در اقلیم کردستان بر گفتمان، سیاست، رویکرد و برنامه‌ های احزاب اسلامی نیز تأثیر گذاشته‌ است. در چنین شرایطی، برتری طلبی احزاب اسلامی در میان خود نیز مزید بر علت شده‌ است. برخی از احزاب اسلامی خود را در جایگاه‌ برتر نسبت به‌ دیگر احزاب می بینند و این نیز مانعی بر سر راه‌ اتحاد میان آن ها است. بر اساس قانون انتخابات، احزاب و جریان های سیاسی می توانستند برای انتخابات عراق و همچنین اقلیم کردستان با لیست مشترک مشارکت کنند، اما متأسفانه‌ احزاب اسلامی از این فرصت استفاده‌ نکردند.

طی انتخابات چند گانه‌ در اقلیم کردستان و عراق، احزاب اسلامی کردستانی نتوانسته‌ اند پیشرفتی در کسب آرا و کرسی های بیشتر داشته‌ باشد و همیشه‌ در دایره‌ ای از پسرفت و یا عدم تغییر جایگاه‌ چرخیده‌ اند، ابوبکر علی دلایل این مسئله‌ را این گونه‌ برشمرد:  مشکل اساسی در این مسئله‌ نحوه‌ فعالیت حزبی و سازمانی احزاب اسلامی و انشقاق میان آن ها است و باید تجدیدنظری در این موضوع داشته‌ باشند. اگر بر اساس رویکرد فعلی از فعالیت سازمانی وارد انتخابات شوند، تغییری در وضعیت نخواهیم داشت و احزاب اسلامی اگر هم پسرفت نداشته‌ باشند با اطمینان خاطر می گویم که‌ هیچ پیشرفتی نخواهند داشت.

  * مصاحبه: حسن صالحی

سرویس عراق و اقلیم کردستان / خبرگزاری کردپرس