انتشار:  جمعه 19 مرداد 1397  ::  18:09   

اعتراض استاندار الانبار و ائتلاف نیروهای عراقی به ابطال آرای شهر القائم و آوارگان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- استاندار الانبار و ائتلاف نیروهای عراقی از تصمیم شورای کمیسیاران کمیسیون انتخابات مبنی بر ابطال آرای شهرستان القائم و آوارگان این استان مرزی در انتخابات پارلمانی اخیر انتقاد کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، محمد الحلبوسی، استاندار الانبار در غرب عراق امروز (جمعه) در بیانیه ای تصمیم شورای کمیسیاران کمیسیون عالی مستقل انتخابات مبنی بر ابطال آرای اهالی شهرستان القائم و آوارگان این استان مرزی در انتخابات پارلمانی 12 مه گذشته را شتاب زده، نادرست و ظالمانه توصیف کرد.

در این بیانیه که دفتر الحلبوسی آن را منتشر کرده، آمده است: مسئولیت حقوقی و اخلاقی ما ایجاب می کند که بر اساس قانون ضمن مخالفت با تصمیم شورای کمیسیاران کمیسیون انتخابات مبنی بر ابطال رای گیری مشروط آوارگان و آرای اهالی شهرستان القائم به عنوان یک اقدام آشکار برای نادیده گرفتن حق شهروندان عراقی در برابری و تضمین مشارکت سیاسی در چارچوب مواد 14 و 20 قانون اساسی، بدان نیز اعتراض کنیم.

استاندار الانبار که یکی از رهبران ائتلاف عراق هویت ماست نیز به شمار می آید، همچنین تصریح کرد: شورای کمیسیاران متشکل از قضات وظیفه دارد پیش از هر گونه تصمیمی، ادعاها و شکایت های مطرح شده را با دقت بررسی کند نه این که با چاپلوسی و تحت فشارهای سیاسی آرای مردم را به ناحق باطل کند؛ شورای کمیسیاران چنین کاری را در سایر استان های معترض به نتایج انتخابات انجام نداد و این ثابت می کند که محرومیت و نادیده گرفتن حق آوارگان و شهروندان الانبار در مشارکت کارآمد در انتخاب نمایندگان خود عمدی بوده است.

در همین حال، ائتلاف نیروهای عراقی به عنوان یکی از جریان های سیاسی اهل تسنن نیز از اقدام شورای کمیسیاران مبنی بر لغو آرای شهرستان القائم ابراز شگفتی کرده و تاکید کرد که این شورا برای اتخاذ چنین تصمیم ناعادلانه ای، به دروغ پردازی و اطلاعات نادرست شماری از نامزدهای بازنده انتخابات و در راس آنها مشعان الجبوری استناد کرده است.

ائتلاف نیروهای عراقی ضمن اعتراض به این تصمیم که آن غیر قانونی خوانده، از شورای کمیسیاران درخواست کرد که در تصمیم خود تجدید نظر کند و به دور از نوسانات خلقی، اطلاعات نادرست، محاسبات فرقه ای و وابستگی های حزبی از آرای رای دهندگان عراقی در القائم و سایر مناطق محافظت کند.